Mindfulness pro porod a rodičovství

Porodit v klidu

Celosvětový hit konečně v ČR

9 týdenní (nejen) předporodní kurz plný praxe, meditací a nezbytných informací vás připraví porod, ale taky na jízdu zvanou rodičovství.

Mindfulness je světově uznávaný a vědecky podložený koncept práce s myslí i tělem, který se s úspěchem používá pro snižování stresu, zvládání bolesti a vyšší spokojenost se sebou i porodem.

Vznikl v roce 1979 v USA v nemocnici a od té doby zažívá obrovský boom po celém světě zejména díky neustálému výzkumu a měřitelným výsledkům.

Studie říkají

snížení depresí po porodu 67%
spokojenost s porodem 76%
bolest u porodu 60%

pro život,
jaký je

Říká se, že těhotenství je nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Někdy to tak určitě je, ale jindy se cítíš dost na nic a co s tím?
 
Mindfulness Ti dá schopnost pracovat se vším, co zažíváš a přestat si stavět vzdušné zámky, díky kterým jsi pak jen pod tlakem, že nežiješ „ideální“ scénář.
 
 

Pomůže ti

Snížit stres a tlak, který na Tebe dnešní doba plná ideálních matek a porodů klade.

Najít místo klidu uvnitř sebe.

Osvojit si schopnosti, které nebudeš potřebovat „jenom“ k porodu, ale využiješ celý život.

Je třeba vědět

Co neděláme:

Mindfulness je totiž o tom, žít život, jaký je – se vším, co přináší.

Je umění rozvoje všímavosti – plného prožívání vědomého okamžiku bez jeho posuzování.

Mindfulness je vlastně životní styl, ne jen předporodní kurz, nebo pár meditací.

Mindfulness v číslech

let
0

Od roku 1998 provázíme nastávající rodiče v 9 týdenním programu založeném americkou porodní asistentkou Nancy Bardacke CNM – přímou žačkou zakladatele mindfulness Jon Kabbat Zina.

týdnů
0

Zážitky, sdílení, podpora. Protože k porodu není třeba jen manuál s informacemi, ale spíš kontinuální podpora.

Respekt k vaší volbě a

Komplexní podpora

Informace o porodu

Teorie o porodu z pohledu mindfulness. Zaměřujeme se na zvládání nečekaných situací, bolesti, porodní doby, kojení a šestinedělí.

Trénink mysli

Na každém kurzu si představíme novou variantu mindfulness meditace a tipy pro trvalou změnu myšlení.

Sdílení

Prostor pro vaše sdílení, který je tou nejvitálnější částí celého kurzu díky které se vytvoří úžasné vazby mezi účastníky které trvají i roky po skončení.

Tělo

Naučíte se laskavě pracovat s bolestí s pomocí vědecky ověřených bezpečných technik, kde si jen nepovídáme, ale opravdu se učíte bolest jemně zvládat.
Zažijete jemnou jógu i taiči pro protažení a vědomou práci s tělem.

Přečtěte si

Zkušenosti klientů

5/5
Bála jsem se porodu a Mindfulness mi dal úplně nový pohled na věc - že to není o utíkání od toho, čeho se bojím, ale naopak o tom, naučit se s tím pracovat, protože život se někdy vyvíjí jak chce. Díky kurzu jsem zvládla i nečekanou hospitalizaci ke konci těhotenství a naučila se zvládat výzvy, kterých jsem se dřív bála.
Lenka Dvořáková
5/5
První porod nebyl úplně "ideální" a tak jsem se chtěla připravit i s mým mužem. Vybrali jsme si Janin kurz a i když jsme nechápali, proč je tak dlouhý, po chvíli nám to bylo jasné. Tenhle kurz nás nejen sblížil a připravil na léčivý porod, ale taky jsme se naučili být víc přítomní a v klidu pro sebe i své děti.
Kateřina Neséthová
5/5
Nemohla som si na túto cestu vybrať lepšiu koučku! Tešila som sa na každé jedno stretnutie s ňou, lebo vždy mi dokázala za extra krátky čas pomôcť posunúť sa na mojej ceste o riadny kus dopredu. Dávala mi zaujímavé cvičenia šité na mňa, počúvala, čo prežívam, a s čím mám problém, a vždy mi dokázala veľmi trefne poradiť alebo ma nasmerovať.
Počas 9 týždňov pod jej vedením som urobila vo svojom mentálnom nastavení obrovské pokroky, naučila som sa spomaliť a viac žiť v prítomnom okamihu. A to som s tým mala na začiatku veru riadne problémy! Tesne pred pôrodom sa cítim skvele pripravená na pôrod aj nový život s bábätkom, a viem, že mám zvládnuté techniky na to, aby som toto obdobie nielen prežila, ale si aj užila 🙂 Janka, ďakujem!
Lydia Hric Machová
CEO Jazykový Mentoring

Často se ptáte

Je to různé, ale obvykle 3-10 párů z toho někdo přijde i bez partnera.

Samozřejmě ne, ale pokud partnera máte a jen trochu může věnovat 2,5 hodiny vám a dítěti, je fajn, když projde programem s vámi.

Ze zkušeností mých absolventů – chlapi většinou jít dobrovolně nechtějí 🙂 a bojí se meditací, ale nakonec bývají oni nejvíc zapálení, protože vidí, jak takhle jednoduché „hacky“ pomáhají zvládat každodenní stres, zlepšit komunikaci doma i v práci atd.

Nemusí nutně nějak obrovsky sdílet, protože u chlapů to prostě přirozenost není, co si budem 😉

Ale stačí, když přijde live a bude dělat „domácí úkoly“ – meditace a neformální praxe (tipy pro život) každý týden.

Doporučujeme mezi 16 a 25 týdnem ideálně, abyste dokázali vstřebat všechny informace.

Měla jsem už klientky, které šly ve 12 týdnu i ty, které nastoupily ve 34 a i tyto si program obrovsky pochvalovaly (i když ty „pozdní“ samozřejmě nestihly před porodem celý program).

Porod není maturita a nedá se na něj připravit informacemi a rychlokurzem. 

Je to o vašem prožitku, postupných uvědoměních a to přichází prostě časem.

Jedna věc je „vědět“ a druhá věc je to opravdu žít. 

S mindfulness měníme zažité vzorce myšlení a automatických reakcí nejen na stres a bolest a to prostě nějakou chvíli trvá.

Hlavně: proč na sebe tlačit a chtít vše vstřebat hned, když můžete zažít pohodu?

Pamatujte na to, že kurz je hodně prožitkový a pracujeme s myslí a pozorností.

Zakazovat vám to nebudu, ale zeptejte se sami sebe, jestli se dovedete opravdu soustředit a užít si ten čas pro sebe a miminko?

Na kurzu jsem už páry, kterým „vybouchlo“ hlídání měla a samozřejmě to šlo 😉 sami ale uznali, že je lepší zařídit hlídání.

Na celodenní setkání účast dětí možná bohužel není a to i když je online.

Samozřejmě že ne, život se děje a nedá se naplánovat. 

Z každého setkání je proto k dispozici záznam, který je možné si prohlédnout po dobu trvání programu.

Ale měla jsem už na programu takové fanoušky, kteří se připojili live z vlaku, auta (jako spolujezdec) a podobně, protože prostě chtěli zažít tu super společnou atmosféru 🙂

Prošla jsem mezinárodní certifikací pro učitele mindfulness, která čítá vlastní několikaletou praxi, minimálně 1,5 let dlouhým výcvikem pro profesionální lektory proškolené odborníky z oblasti neurovědy, psychologie, porodů i výzkumníky, dále vedenou supervizí v délce půl roku a to vše u učitelů, kteří za sebou mají praxi dlouhou 20-50 let.

Jsem první česká lektorka Mindful Birthing and Parenting (MBCP) a kurzy v ČR vedu od roku 2019.

Jsem také certifikovaná dula, laktační poradkyně a lektorka jógy s praxí od roku 2012.

Obě techniky jsou moc fajn a jsem certifikovanou lektorkou obou metod.

Mindfulness pracuje s tím, co je teď a tady BEZ HODNOCENÍ. Nevytváří tak „vzdušné zámky“ a pomáhá připravit se tak nejen na porod snů, ale i na nečekané situace (a že porod umí být dost nečekaný). Jeho pole působnosti nekončí porodem a šestinedělím, ale jde dál k celému rodičovství.

Hypnoporod pracuje s myslí s pomocí pozitivního programování – v jednoduchosti jde o „vysnění si“ ideální situace, afirmování toho, po čem toužíme. Jak název napovídá, je zaměřen na porod a někdy také šestinedělí/kojení.

Protože každý porod může být jako peříčko, nebo taky pěkná divočina a JE TO TAK V POŘÁDKU.

Nechceme vám stavět vzdušné zámky o tom, jak „správně“ porodit a podporovat tak tlak, který na těhotné ženy je vytvářen.

Nebudeme vás samozřejmě strašit, ale taky se budeme bavit i o tom, že něco může být víc intenzivní a jak s tím prakticky pracovat.

Naše kurzy často vyhledávají ženy se strachem z bolesti a porodu jako takového a studie ukazují, že se jejich pozitivní zkušenost s porodem násobně zvyšuje a snižuje se negativní reakce na bolest. 

Laskavost a současně reálnost s přístupem pozorovatele je základ našich kurzů, které vedou odborně vyškolení lektoři.

Já osobně si této stránky MBCP velmi cením, protože jsem zažila klientky, které si vyčítaly, že „nezvládly“ porodit „ideálně“ a nechci tento „růžový svět“ plný tlaku na dokonalost živit dál, byť věřím v sílu pozitivního myšlení a kvantování.

Mindfulness je kurz PRO ŽIVOT JAKÝ JE.

 

 

Z předporodních kurzů znáte možná různé způsoby dýchání a nebo afirmace, my se ale zaměříme na práci s bolestí opravdu prakticky.

Budeme pracovat s laskavou ledovou praxí, ve které s pomocí dotyku ledu na vlastní kůži poznáte, jak se vaše tělo chová automaticky při nekomfortu / bolesti, jak reaguje vaše mysl a jaký to má vliv na celkový zážitek.

S pomocí nabytých znalostí po několikatýdenní praxi se přímo v této intenzivní situaci budete učit měnit automatismy a naučíte se s bolestí vědomě pracovat tak, jak byste nikdy nečekali.

Tato praxe je často obávaná, ale nakonec ji klienti hodnotí jako nejvíc zábavnou a hlavně opravdu objevnou a PRAKTICKOU – díky ní pak přesně ví, jak u porodu, ale i třeba při nakopnutém palci 🙂 pracovat s bolestí.

A za mě je to takhle třeba protože, připravovat se na bolest teoreticky je jako číst si o orgasmu 🙂

Ano, samozřejmě. 

Na mindfulness totiž není nic alternativního 😉

Je to naopak dost evidence-based program, který od jeho začátku studují vědci na celém světě.

Jo možná vás nebo partnera děsí slovo meditace, ale naše meditace jsou spíš takové mentální fitko, než představování si jednorožců 🙂 

Možná vám pomůže short and sweet dokument na Netflixu – Velký průvodce meditací.

Pokud máte na mysli to, že chcete rodit v porodnici a nemáte potřebu bojovat za změny v porodnictví, tak vás vřele vítáme také.

Na náš kurz chodí lidé, kteří mají různé preference a my jim neimplantujeme ty své.

I proto tyto kurzy učím – životní zkušenost mne naučila, že každý máme svou cestu a i když se všude mluví o respektu k volbě, zejména ve světě porodnictví se můžeme setkat s manipulací na téma „ideální porod“.

Tohle v mých kurzech tedy rozhodně nečekejte. 

Čekejte rozmanitost, takže můžeme rozebírat vaše přání rodit plánovaným císařským řezem a přání kolegů z kurzu, kteří budou chtít rodit sami doma. 

Zásadou je u nás nesouzení a naslouchání + nepřesvědčování a to hlavně mezi kurzisty. 

Jako lektorka citlivě hlídám, aby ostatní svými příběhy a volbami netraumatizovali a nezastrašovali ostatní.

Online, stejně jako ostatní lekce, takže nebojte, nebudete muset nikam jezdit.

Začínáme zpravidla v 10 hodin a končíme okolo 16 hodin.

Na tuto dobu je proto třeba zajistit si hlídání. Pokud máte miminko, nebo kojené dítě, je samozřejmě oukej, když si uděláte „kojopauzy“ 😉

Jde ale o SETKÁNÍ V TICHU a proto minimálně na první polovinu času je opravdu dobré mít hlídání zajištěno, abyste zažili kýžený efekt „silent retreatu“ o kterém se nedá moc mluvit, musí se zažít.

Budeme se připravovat na praxi ušlechtilého ticha a následně budeme v tichu (BEZ MLUVENÍ včetně sdílení atd.) meditovat, cvičit, jíst, procházet se …

Následně laskavě ukončíme praxi ticha a budeme se učit všímavé komunikaci a naslouchání – tuto praxi popisují ženy i muži na kurzu jako nejpřevratnější pro jejich vztah i porod samotný a je opravdu velmi silná.

Po společném sdílení setkání ukončíme.

Propojíme se online skrze free aplikaci ZOOM.

Je proto třeba mít funkční kameru, mikrofon a připojení, které zvládne videohovor.

Na každém setkání začínáme společnou praxí následovanou sdílením, vysvětlením nové „porodní teorie“ a novou praxí na následující týden.

Nebojte se, pokud nejste sdílecí typ – všichni účastníci dostanou prostor, ale je na nich, zda ho využijí. 

Den po setkání dostanete také novou mp3 nahrávku meditace na další týden a zadání „neformální praxe“ – tipy pro uvedení mindfulness přístupu k životu v běžném dnu.

 

Program probíhá online 9 týdnů.

Setkáváme se 1x týdně na zoomu (viz vedlejší otázka) po dobu 8 týdnů před porodem a domlouváme si pak termín 9. setkání po tom, co všichni účastníci porodí.

Čas setkávání je většinou od cca 17:30 (18:00) do 20:00 – počítejte vždy s 2 až 2,5 hodinami trvání.

Pozdější čas je proto, abychom mohli potkat také pracující účastníky.

Nejde o předtočené materiály, ale o opravdu ŽIVÝ KURZ, který je postavený na interakci mezi kurzisty a s lektorkou.

Ke kurzu patří také WhatsApp skupina, která slouží k vzájemnému propojení, sdílení, dotazům i zasílání odkazů na meditace a ostatní materiály.

Tyto skupiny jsou často živé i několik let po ukončení programu a kurzisti si zde sdílí své radosti a strasti rodičovství.

 

Ano samozřejmě. Individuální kurzy vyučuji od roku 2020 a vždy je přizpůsobuji potřebám klientů.

V případě individuálu jde ve standardním provedení o 9 setkání rozložených podle Vašich preferencí max do 12 týdnů (doporučuji pro nejvyšší efektivitu).

Jedno setkání má cca 2 hodiny a je perfektní, aby se účastnil i partner.

Součástí je také „celodenní“ setkání od 10-15 hodin, které je doslova life-changing praxí nejen pro porod, ale celé partnerství a klienti jej popisují jako to nejvíc transformační z celého kurzu.

INDIVIDUÁLNÍ ÚPRAVY délky i formátu jsou možné vždy po dohodě – neváhejte mne kontaktovat na mail@janaurbankova.cz

Ne, mindfulness totiž není jen o meditacích, ale hlavně o tom, změnit svůj přístup k životu v každodenních situacích. Je to spíš takový životní styl.

Ano, budeme meditovat, ale půjde o klasické meditace, kde si nebudete představovat růžové jednorožce, ale budete sledovat třeba svůj dech. Takže nebojte, zvládnete to, i když meditovat „neumíte“.

Budete se třeba učit rozklíčovat své reakce na stresové situace, všímavě jíst nebo naslouchat.

Na kurzu taky dostanete i informace, které z pohledu mindfulness považujeme za důležité – jak tělo a mysl prožívá těhotenství, porod, šestinedělí, kojení i rodičovství.

Nebudeme ale do vás bušit tuny teorie a podprahově vám tak nutit, „jedinou správnou volbu“ nebo vás strašit. Necháme na vás, abyste si našli to, co potřebujete a pak doporučíme vhodnou literaturu nebo jiné zdroje na netu. Proč totiž ztrácet čas tím, co si můžete jednoduše najít 😉 ?

Lektorka
Jana Urbánková

Jsem máma 3 dětí, certifikovaná dula (USA) a laktační poradkyně s praxí od roku 2012.

Vedla jsem různé formáty předporodních kurzů, ale cítila jsem, že mi v nich něco chybí.

To něco byla osobní zkušenost, že porodem to nekončí 🙂 A taky, že je fajn mít informace, ale ty samy pro spokojenost s porodem nestačí.

Je fajn myslet pozitivně a nepouštět k sobě to, co nechceme, ale život se někdy děje i přesto tak, jak nejméně očekáváme a to nás pak akorát rozhodí a můžeme si vyčítat, že jsme selhali 🙁 

Mindfulness nehodnotí, nestraší, neříká, co je jediný správný porod.
Přistupuje k lidem laskavě a podporuje je na CESTĚ K SOBĚ.

Opouští tlak na výkon, boj s větrnými mlýny a vzdušné zámky. 

Připravuje nejen na porod, ale na život, jaký je.

Proto jsem se v roce 2019 stala první českou lektorkou a provázím páry v ČR i zahraničí ve svých živých online kurzech skupinově i individuálně.
Těším se na setkání i s vámi.

Ceník

5500,-

Máte dotazy, nebo si chcete rovnou domluvit schůzku zdarma?

Napište mi