Co obnáší má práce?

Často dostávám dotazy, jak to všechno stíhám, když navíc bydlíme na horách, máme dům, 4 děti a malou farmu.

No co vám budu povídat, vyžaduje to trošku toho time managementu, nastavení hranic a taky přehodnocení priorit.

Ale ano, jde to.

Jak vypadá takový můj běžný den?

Vstáváme 6:30 a chystáme děti do školy. Nejhorší je to s dvouletou Liduškou, která by ráda vstávala tulící se k mamince. Jenže co naplat, já musím jít budit kluky do jejich pokoje hned vedle. Nebo to dělá manžel, když je doma a já si můžu trošku déle poležet – tak do 7:10.

Chystá se svačina, kontroluje aktovka a pak jedeme s dětmi do školky, která je asi 10 minut pěšky a do školy, která je asi 10 minut autem.

Jde se do práce!

Ráno ve městě nakoupím, co chybí, stavím se domů a jedu na laktační poradenství.

To si rozděluji do bloků a vyhrazuji si pro něj jeden nebo dva dny v týdnu, abych to neměla moc „rozlítané“ a byla jsem taky doma s rodinou. Obyčejně tak mám první klienty na 9 hodin.

Protože jezdím do domácností, stane se, že za den najezdím i 200 km. Být laktační poradkyní v terénu vyžaduje mít auto, umět řídit, jezdit podle navigace a taky nebát se zaparkovat i na místech, která by vás nenapadla (jako travnatý prudký kopec hned mezi krávou a traktorem).

Nesmím zapomenou na svačinu! To je základ, jinak se přistihnu, že jsou dvě hodiny a ještě jsem nic nejedla. Pokud jsem na cestách dlouho, obědvám v restauraci, protože já osobně musím mít teplý oběd, jinak nefunguju.

Jedno poradenství trvá v průměru 60-90 minut a pak tak minimálně půl hodina na přesun mezi klienty, když se to dobře naplánuje. Někdy to nejde a šněruju mapu jak tkaničky u bot – jezdím tam a zpět desítky kilometrů.

Hold realita práce v malém městě, kde klientů není zas tolik a člověk prostě musí za prací vyjet.

Domů se tedy dostanu kolem 15 hodiny, kdy cestou vyzvedávám nejstaršího ze školy. Mladší chodí domů po obědě – vyzvedává manžel, který je doma s dcerou. Poradenskou „šňůru“ si totiž plánuju na dny, kdy má volno a je tedy doma.

Stále na telefonu

Nesmím zapomenout průběžné neustálé telefonování – laktační poradenství, dotazy na moje služby duly, dotazy klientů, dotazy k obchodu Harmonie Ženy atd.

Takže základ je dobré handsfree do auta, powerbanka a taky hranice – kdy telefony zvedám a kdy striktně nikoliv. Osobně to mám od 10-18 hodin v pracovní dny. 18:02 už telefon nezvedám. (Neplatí pro klienty k porodu v době pohotovosti, samozřejmě).

Možná je to striktní, ale já za těch pár let už přišla na to, že čas s rodinou a mentální odpočinek je pro mne důležitější než pocit, že spasím svět zvednutím telefonu a taky je tady možnost, že když někdo něco opravdu potřebuje, napíše sms nebo mail.

A hlavně i když je tato informace uvedena úplně všude, není neobvyklé, že lidé volají i třeba v devět večer v sobotu.
Prostě „telefonní ústředna je zavřená“ .. asi jako obchod má danou otevírací dobu, tak i já na telefonu.

Cvičení, schůzky, přednášky a příprava objednávek

Dny kdy nemám laktační poradenství, mám ráno cvičení pro maminky s dětmi a odpoledne pro těhotné. Cvičení je sice na hodinu, ale přesun, dřívější příchod a pozdější odchod udělá nakonec z hodinového cvičení 3 hodinové opuštění domova, když je cvičení 20 minut daleko.

Před nebo po cvičení mám většinou ještě pracovní schůzky – ke zpracování placenty, v rámci bylinné poradny nebo služeb duly.

Pokud je to potřeba, vyrábím pro náš rodinný obchůdek bylinné směsi, masti, tinktury .. barvím šátky na zavinování bříška, žehlím 15 m bengkungy – práce na 30 minut jeden kus UF! – a nebo zajedu s balíky na poštu.

Večery mám vyhrazené na workshopy, přednášky a jiné akce. Už jsem upustila od velkých školících akcí a taky od ježdění do Prahy a pod. Chci být blízko domova a věnovat se klientům v mém okolí, velké ambice mne dávno přešly.

Kancelář

Nesmím zapomenout na správu sociálních sítí, psaní nových příspěvků na blog, točení videí na můj youtube kanál, denní odepisování na desítky zpráv a správu webových stránek s eshopem.

K tomu vytváření propagací, letáků, grafiky a domlouvání akcí, přednášek, festivalů.

Komunikace se zahraničními organizacemi a překlady článků.

A v neposlední řadě zapomenou úpravu fotek, které fotím pro naše weby.

Pohotovost k porodu.

Když mám k tomu všemu pohotovost k porodu, což znamená, že musím být schopná do hodinky předat děti a vyjet, znamená to také nutnost bleskurychle přetermínovat všechny schůzky, obvolat klienty a hlavně dostatečně spát, kdykoliv je šance, abych byla u porodu fit.

Domácnost a děti

Posvátný prostor, do kterého práce nezasahuje. Vyhradila jsem si čas, který trávím na počítači, aby se nestalo, že sedím na PC půl dne a děti jsou vedle v pokoji a pak jdou spát.

Chci si užít čas, kdy jsou děti malé (nejmladší dcera má 2 roky) a být s nimi, jen tak si hrát, koukat na pohádku, poslouchat jejich zážitky… prostě být tady a teď.

Každý den samozřejmě vařím, snažím se péct aspoň jednou za dva dny – buchty, bábovku, sušenky atd., ať máme zdravější alternativu kupovaných sladkostí.

Děti chodí do postele ve 20 hodin a pak ještě čteme / posloucháme pohádku a já jdu uspávat nejmladší.
Pokud je doma manžel a nemá zrovna noční, přijdu za ním až uspím dcerku, nalijeme si skleničku vína a povídáme si, masírujeme se a nebo se díváme na dobrý film.

Snažím se chodit spát kolem 23 nejpozději. Někdy usnu s dcerou v devět, někdy jsem vzhůru déle. Znáte to.

Ještě pořád vás láká práce duly / laktační poradkyně / bylinářky na volné noze?

Jak to máte vy – kolegyně?

Komentáře