Kojení a koronavirus

Můžu kojit, když mám koronavirus, nebo bych ho mohla mít?

Mám být od miminka oddělená?

Jak zabránit nákaze u miminka / dítěte?

Co říká WHO a UNICEF?

Obě tyto organizace zabývající se zdravím novorozenců a dětí na celém světě vydaly už začátkem března poměrně rozsáhlá stanoviska k péči o děti matek s koronavirovou infekcí.

Součástí jejich doporučení je:

  • Podpora kojení
  • Neoddělovaní matek od dětí
  • V případě nutnosti dokrmovat, podání dokrmu kalíškem
  • Dodržování Mezinárodního kodexu marketingu náhrad mateřského mléka – nedoporučování lahviček, dudlíků, kloboučků a konkrétních značek umělého mléka.

Proč kojení při koronaviru?

Je třeba si uvědomit, že do kontaktu s nákazou přichází miminko před tím, než se projeví u vás. Protože se matka většinou pohybuje společně s dítětem, je pravděpodobné, že miminko přišlo do kontaktu s nákazou také.

I kdyby ne přímo s přenašečem, od kterého jste se případně nakazila vy, bylo v kontaktu s vámi. Do doby, než jste pozitivní / vyskytnou se u vás příznaky, uplyne totiž pár dní.

Je tedy zbytečné se už od miminka izolovat. V kontaktu s nákazou už bylo.

Protilátky v mateřském mléce

Už v první vlně na jaře jsme my laktační poradkyně s humorem říkaly, že se lék na koronavirus vyrobí z mateřského mléka. Proč? Protože mateřské mléko má tu úžasnou schopnost tvorby protilátek proti infekcím, se kterými přijde matka do kontaktu.

U koronaviru nejde o výjimku. Vědci našli protilátky proti koronaviru v mateřském mléce a snaží se s pomocí jeho studování přijít na to, jak vytvořit proti této nákaze lék.

Podpora kontaktu kůže na kůži

Ze studií víme, že miminka, která jsou v kontaktu kůže na kůži s maminkou mají stabilní životní funkce – trávení, tlak, srdeční tep.

Naopak miminka, která jsou od svých maminek odděleny a to i když spí třeba vedle v postýlce, jsou vystavena působení stresových hormonů. Neví, kdy se maminka vrátí, neznají koncept času. Být bez matky, je pro ně „konečná“.

Tyto děti hůře spí, i když spí déle, ale také se u nich vyskytují nepravidelnosti v dýchání, srdečním rytmu i tělesné teplotě. O spánku, ale více třeba v našem záznamu webináře >>>

Stres znamená adrenalin a ten zase působení hormonu kortizolu. Ideální prostředí pro tvorbu zánětu, snížení imunity a oslabení fungování těla jako takového.

Takže kontakt kůže na kůži s matkou není důležitý „jen“ po porodu – jak se dneska pěkně říká „měli jsme 2 hodiny bonding“. Je k nezaplacení pořád a při nemoci, nebo u potencionálního ohrožení nákazou je maximálně důležitý.

Jen je zdarma a je to hrozně jednoduché. Lidé mají raději složitá řešení s přesnými návody a tabulkou, přijde mi, někdy :-/

Můžu kojit, když mám horečku?

Ano, samozřejmě.

Případně teplé mléko dítěti opravdu nevadí. Představa, že miminkům dávají ženy, krmící umělým mlékem, mléko jen tehdy, když má právě 36,8°C je jistě mírně řečeno mylná 😉

Nezapomeňte ale dost pít a být co nejvíce v klidu. S tím vám pomůže někdo, kdo se o vás bude starat, pokud to jde.

Kojit můžete v leže a pokud se bojíte, že miminko zalehnete, když vám není dobře, domluvte si někoho, kdo bude v posteli s vámi a o miminko se případně postará.

Nekojení je pro dítě riziko

A to nejen v době pandemie, ale vždy. Pokud bychom to měli stáhnout jen na to, co dává dítěti mateřské mléko, byly by to protilátky, kmenové buňky, imunitní faktory, pre a probiotika atd. To vše v koktejlu přesně na míru pro vaše dítě právě v tuto chvíli.

Ve chvíli, kdy zakazujeme kojit ženám s koronavirem, vystavujeme jejich děti riziku snížení imunity ihned, ale také z dlouhodobého hlediska.

Ženy, které tzv. „přeruší kojení“ fakticky kojení končí. Kojení není něco, co se dá snadno přerušit a pak navázat. Ano, jako laktační poradkyně toto často řeším a ne vždy je to cesta snadná a 100% úspěšná. Je zbytečné to riskovat.

Problém je ten, že tam, kde toto doporučují, doporučí nejen dítě od matky oddělit, ale také krmit lahví s umělým mlékem.

Je prokázáno, že děti, které jsou krmeny z lahve, mají následně problém se přisát na prso a pokud ne, tak se efektivně kojit. Tvorba mléka se totiž snižuje, pokud není správně stimulována dobře a často se kojícím dítětem.

Pokud není kojení možné

Je vhodné podávat vlastní odsáté mléko kalíškem – NE LAHVÍ!!! Kalíšek je bezpečná a snadná metoda, která je přátelská ke kojení a děti, které se takto dokrmují, se rychleji a ochotněji přisávají na prs i pokud je nutné přerušení kojení.

Odsávat je třeba minimálně 8x denně 20 minut z jednoho prsu, z toho jednou v noci ideálně mezi 1-5 hodinou.

Závěrem

Je tedy jasné, že kojení je pro dítě výhodné i v době koronaviru, tak jak doporučují odborné společnosti. Doufám a věřím, že i naši zdravotníci si doporučení WHO přečtou a budou podporovat ženy v kojení a tím předcházení riziku onemocnění a následků do budoucna, které nekojení přináší.

Byly jste v kojení a kontaktu se svým dítětem při koronaviru podpořeny?
Napište do komentářů.

Sdílejte, pokud si myslíte, že by tyto informace byly důležité pro ženy ve vašem okolí.

Tagy:
Komentáře