Máš peníze pod kontrolou?

Hodně se mluví o tom, že se do toho nakládání s penězi máme víc uvolnit, dovolit si, užívat si.
Jenže jak to skutečně udělat, když Ti peníze kloužou mezi prsty a i když občas vyděláš víc, pořád to není dost?

Dneska Ti tady dám své tipy pro vědomý přístup k penězům, díky kterému najdeš klid a začneš peníze konečně množit 😉

Pochop svou jedinečnost

Každý člověk je jiný – někdo přirozeně šetří, někdo je bohém jako já – v mojí MONEY DNA je totiž mimo jiné dominantní archetyp Celebrity a pro toho je šetření sprosté slovo 🙂
Můj muž je zase Shromažďovač a ten nějaké dovolení si a užívání dřív vůbec nechápal. Šetří, miluje slevy a kolem utrácení má dost stres.

Máme to prostě jinak, už od dětství máme jiný přístup k penězům, jak vidím u svých dětí a proto je zásadní pochopit svou money personality. Protože každý z nás má slabé místo někde jinde a dokud to nevím, je to jako střílet na slepo.

Je tedy cesta šetřit, nebo si peníze užívat teď a tady? Jak to mám dělat?

Podívej se na peníze jako na svého milého

Ono totiž když někoho miluješ, tak ho taky jenom slepě nevyužíváš, dokud mu nedojde šťáva a nebo ho nezavíráš do sklepa, aby Ti náhodou neutekl. Nebo snad ano?

Takže rovnováha je tam, kde je střed 😉

 • Umět s penězi hospodařit a užívat si je zároveň.
 • Pečovat o někoho a nechat se opečovat.
 • Vědět po čem touží a ukázat mu své touhy.

To je tajemství jakéhokoliv fungujícího vztahu a toho s penězi nevyjímaje. Náš vztah k nim hodně ovlivňuje to, jaký máme Sacred Money Archetyp, takže pokud ho ještě neznáš a chceš vědět, kde Ti peníze utíkají a kudy naopak můžou přijít, udělej si můj deep kvíz zdarma.

3. Co to znamená „mít pod kontrolou“?

Nemyslím toho drába s rákoskou, ale mám na mysli vědomý přístup k penězům 😉

Když chci, aby můj vztah s penězi byl co nejlepší, potřebuju vědět, co rády dělají, kam chodí, co je baví a taky co s nimi chci dělat já a co s nimi dělám tak nějak automaticky (a samozřejmě jim taky dát svobodu, volnost a důvěru)

Dostáváme víc toho, kam dáváme svou pozornost

A teď si odpověz upřímně, jestli přesně víš, kam Tvoje peníze odchází? Za co je utrácíš každý den

Pokud ne, je na čase to změnit. Ale pozor! Než se na to vrhneme, je třeba mít na paměti ZÁSADNÍ VĚC!

To, co budeme dělat je pro nás nástroj poznání, ne nástroj šílenství, obviňování se a prohloubení depky.

To je důvod, proč většina lidí finanční přehledy poctivě nedělá – vyhýbáme se tomu, abychom nemuseli čelit tomu, že máme málo, nebo je zbytečně utrácíme a ani si to neužíváme … Pokud ale chceš peníze začít vydělávat, musíš pochopit, jak se k nim chováš.

Já jsem se kontrole příjmů a výdajů vyhýbala celý život. Hlavně proto, že mi to přišlo zbytečné, nudné a upřímně dost děsivé. Když jsem ale vydělala prvních 250 000,- ty peníze zmizely rychleji než jsem stačila mrknout a upřímně? Vůbec nevím, kam.

Není to totiž tak, že čím víc peněz budeš mít, tím jednodušší to bude. Tvoje finanční problémy velkou mírou vedoucí z tvé ignorace peněz se zázračně nevyřeší se zbohatnutím. Naopak 😉

MOJE TIPY:

 1. Stanov si jasný záměr – kolik chceš vydělat tento měsíc / za 3 měsíce atd.
  Řekni KONKRÉTNĚ, co chceš a odvaž se. Nedávej si tam menší částku proto, že máš strach z toho, že by to nevyšlo. Prostě si dej cíl, který Tě vzrušuje a baví. Neřeš, jak se to má stát, prostě si to tam napiš a očekávej splnění. (O tom, jak si tyhle cíle stanovit a jak si peníze přitahovat se budeme bavit zase jindy, ale teď začni klidně bez přípravy).
 2. Udělej si tabulku příjmů a výdajů.
  Do téhle tabulky si zapisuj každý večer, kolik jsi utratila a za co.
  Já osobně to mám rozděleno na několik kategorií – Domácnost, Zábava (kafe, restaurace, kino, knihy atd.), Auto, Ostatní, Splátky atd. Kreativitě se meze nekladou.

  Moc nad tím nekoumej a prostě TO UDĚLEJ a ideálně hned teď.

  Moje první tabulka byla nepraktická, blbě se mi do ní psalo a nevyhovovaly mi kolonky. Ale to jsem zjistila, až když jsem jí začala používat, takže díky těmhle zkušenostem (někdo by řekl chybám) jsem mohla vytvořit takovou, která mi vyhovuje víc a víc.

  Doporučuju si to udělat do deníku, ne počítače nebo apky, i když jakýkoliv přehled je lepší než žádný. Proč? Protože psaní rukou je opravdu next level. Člověk ty informace opravdu prožije, ukotví do svého těla.

  Každý měsíc si pak děláš vyhodnocení, které rozebírám níž.
Vpravo vidíš mou minimalistickou tabulku s členěním do kategorií. Linka dole slouží k součtu na konci měsíce pro získání přesné představy.

Jaký je přínos sledování cash flow?

Rozhodně to, že přesně zjistíš, jaké je Tvoje nákupní chování. Možná zjistíš, že utrácíš za kafe x krát týdně a vlastně to za to až tolik nestojí. Možná zjistíš, proč máš týden před výplatou nulu, protože máš v nějakém období tendence všechno „rozfofrovat“.

Možnosti jsou různé, ale když člověk překoná ten prvotní odpor a hlavně asi i šok po tom, co to vidí černé na bílém, může se posunout k opravdové finanční svobodě a krásnému vztahu s penězi.

Jak to pomohlo mi?

Díky stanoveným cílům a přehledu jsem si uvědomila, že měsíčně potřebuju ještě víc, než jsem si myslela a díky tomu jsem začala pracovat na cestách, jak tyhle peníze do svého života pozvat.

První jsem měla depku a říkala si, že to je strašně moc peněz a nevím, kde je vezmu, ale pak jsem pochopila, že když prodám ročně xy kurzů za xy korun, mám své potřeby pokryté na celý rok a to vůbec není nereálné.
Díky tomu jsem pak přesně věděla, na co se v podnikání zaměřit a dala prioritu money making activities. (což většina podnikatelek nedělá).

Ano, při sledování výdajů se můžou objevit negativní pocity, beznaděj … a proto je dobré mít okolo někoho, kdo jede na stejné vlně. A přesně proto už brzy otevřu brány skupinového programu pro ženy, které chtějí žít skutečné BOHATSTVÍ ŽIVOTA. Můžeš se zapsat na waiting list a být mezi prvními, které zahájí mega money movement. A do té doby mě nezapomeň sledovat na InstagramuYoutube.

Neboj se a začni hned

Není to tak složité a uvidíš, že i když z toho máš teď možná strach, přinese Ti to do života uvolnění a jasnost. To je totiž základní ingredience úspěšného vydělávání peněz.

Jdeš do toho s námi?

Dej mi vědět do komentářů a pokud se Ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet těm, kteří si ho taky potřebují přečíst.

Komentáře