Na začátku záleží

První minuty, hodiny a dny s miminkem jsou chvíle, které se vám zapíšou pod kůži, chvíle, na které se prostě nezapomíná. Mít konečně miminko u sebe, podívat se mu do očí a vidět, jak vypadalo po tom, co jste jej 9 měsíců nosila pod srdcem je něco nepopsatelného.

Všichni se připravují na porod, ale na to, co se děje po něm, už málo kdo. Dnes nebude řeč o šestinedělí, ale o tom, jak první dny v životě miminka ovlivňují jeho další život z pohledu kojení.

První tři dny jsou klíčové

Studie ukazují, že ženy, které zahájily kojení do první hodiny od porodu mají o 400 % více mléka několik měsíců po porodu, než ženy, které zahájily kojení do 6 hodin od porodu.

Tohle je naprosto zásadní!

Dává nám to možnost pochopit, proč má dnes tolik žen potíže s kojením, s nedostatečnou laktací a mnoho z žen musí v začátku potíží užívat bylinky pro podporu laktace.

Ano kojení je přirozené, ale to jak probíhá porod a období po něm v dnešní době už velmi přirozené není. Proto je třeba snažit se podpořit onen přirozený proces co nejvíce.

Desatero podpory kojení
už od začátku

Výběr porodnice

Vyberte si porodnici, která skutečně podporuje kojení – podporuje nepřetržitý kontakt kůže na kůži, společné spaní, kojení bez omezení, postupuje dle standardů Baby Friendly Hospital a skutečně je dodržuje – nenabízí dudlíky, lahve, kloboučky, konkrétní značky mateřského mléka.
Ví, jak efektivně podpořit ženu a dítě při potížích s kojením.

Předporodní příprava

Připravte se na kojení už v těhotenství. Mnoho laktačních poradkyní pořádá pravidelné přípravy pro těhotné, na kterých se dozvíte vše podstatné.

Skvělá je kniha Praktický návod na kojení, kde najdete odpovědi na běžné otázky, povídání o mýtech o kojení a hlavně skvělý obrazový materiál nejen k praktickému předcházení a řešení potíží.

Můžete si také pročíst web MAMILA, kde najdete vyčerpávající studnici informací, videí i odpovědí na dotazy z poradny kojení.
Případně mé články na toto téma.

Kontakt kůže na kůži

Je prospěšný pro vás, miminko i kojení nejen díky podpoře vytváření vztahové vazby – bonding a tím produkci potřebných hormonů mezi které patří jak endorfiny, které tlumí bolest, ale také oxytocin někdy nazývané také hormon lásky.
U miminka podporuje kontakt kůže na kůži snadnou adaptaci na světě – stabilizuje jeho tělesnou teplotu, dýchání a životní funkce. Mámin hrudník je prostě nejlepší „vyhřívací lůžko“ pro každé miminko.
Dítě se u maminky cítí v bezpečí – děje se to, co evolučně očekává, jako velmi nezralé a zranitelné stvoření. Když je bez mámy, necítí její teplo a dech, přichází automaticky do režimu „ohrožení“, který produkuje mj. hormon kortizol, který je zodpovědný za rozvoj zánětlivé reakce v těle a tím neideální vývoj organismu.

Takže kontakt kůže na kůži opravdu není záležitostí 2 hodin po porodu, ale má benefity pořád!

POZOR na zavinovačky, ve kterých miminko nereaguje tak, jako normálně, může se přehřívat, propadat se do nepřirozeně hlubokých spánkových cyklů atd.

Samopřisátí

Nepřerušovaný kontakt kůže na kůži může miminku zjednodušit cestu ke dvorci. Ten miminko pozná snadno díky kontrastní barvě. Miminko se může samo doplazit k prsu díky reflexům, které jsou mu vrozené, ale někdy potřebuje pomoci. Dobré je nechat miminko najít dvorec samo a přisát se.
Tahle chvíle se zapíše do paměti většině žen a všechny ji popisují jako něco magického. Určitě si to nenechejte ujít.

Pokud se ale miminko nikam plazit nechce a cítíte, že je třeba mu pomoci jemným a laskavým přiložením, je to v pořádku. Samopřisátí může proběhnout kdykoliv později.

ZAJÍMAVOST: dvorce ke konci těhotenství ztmavnou, aby je miminko snadněji našlo, protože miminka po porodu mají špatný zrak a rozeznávají hlavně kontrasty.

Pití mateřského mléka

Mateřské mléko má po porodu nažloutlou barvu a jeho únik můžete zaznamenat často už v těhotenství.
Když tedy porodíte, mléko v prsou již máte. Není třeba čekat na nějaké bájné spuštění mléka. Příroda by nenechala děti po porodu hladovět.

Vaše laktační poradkyně vás naučí, jak poznat, zda miminko skutečně získává z prsu mateřské mléko, nebo „jen“ dudlá „naprázdno. (I když i to je důležitá funkce kojení, nás v tomto článku zajímá optimální zahájení laktace – tvorby mateřského mléka, která je závislá na skutečném pití mléka z prsu.

Tohle je totiž jediná vypovídající metoda, díky které spolehlivě určíme, zda dítě na prsu pije. Není třeba sledovat uši (nebo vám se hýbou uši, když pijete?), poslouchat zvuky a nevím co 😉 Stačí sledovat „pauzy v bradě“.

Žádné intervaly

Zejména v prvních dnech po porodu je naprosto klíčové kojení aktivně nabízet – kdykoliv kdy se miminko vrtí, zdá se vám nespokojené, budí se … stačí nabídnout prso a nejlépe ještě dřív, než se rozpláče.

Takhle totiž vypadá kojení a toto je jeho funkce – nakrmit, uklidnit, uspat, dodat pocit bezpečí, pocit pokračování kontinuity z bříška, kdy bylo miminko připojené k mámě pupeční šňůrou a mělo jídlo „all inclusive“ 24/7

Intervaly do kojení vneslo krmení lahví a představa, že dítě je snad nějaký stroj bez emocí, který potřebuje dolívat benzín a nic víc, že si musí na něco zvykat, aby k nám náhodou nějak nepřilnulo a pod.

Prosím, odstraňme už tyto praktiky totalitního režimu s jeho krátkozrakostí a prostě jen buďme se svými dětmi.

Intervaly totiž prokazatelně poškozují kojení!

To funguje totiž na principu poptávka – nabídka. Co se z prsu odebere, to se v něm také tvoří. Prso je inteligentní bytost 🙂 Vytváří mléko na míru pro dítě nejen co se týče složení a imunitních faktorů, ale také co se jeho objemu týče.

Tuto chybu dělá většina žen, protože dostanou tyto poškozující informace často v porodnici či od pediatrů.
A nám pak do poradenství přicházejí ženy se záněty, s mnohdy tristním úbytkem laktace, neprospívajícími dětmi a snažíme se pak horkotěžko napravovat něco, co mohlo fungovat od začátku úplně krásně.

Prostě a jednoduše kojení je normální, jakkoliv často, jakkoliv dlouho.

Neřešte hodiny, neřešte, že vám někdo říká, že máte asi slabé mléko, když se kojí tak často a podobné rady, která s podporou kojení a informacemi založenými na důkazech nemají vůbec nic společného.

Poznat, že miminko pije

K výše uvedenému neoddělitelně patří dovednost, jak poznat, že miminko skutečné mléko pije.

To že je dítě na prsu, neznamená automaticky, že také pije.

Toto je nejčastější omyl, který má potenciál napáchat mnoho škod, se kterým se v poradenství setkávám.

Ženu někdo v porodnici zkontroluje, často od dveří a když vidí dítě na prsu, řekne, že jim to krásně jde a není třeba nic řešit. Když někdo náhodou přijde blíž, řeší často věci, které jsou absolutně nerelevantní jako pohyb uší při pití (vám se hýbou uši, když pijete?)

WHO doporučuje sledování vydatnosti kojení jako oficiální cestu ke zjištění prospívání miminka. Je to snadné, stačí sledovat tzv. pauzy v bradě. I když to ze začátku nevidíte, vaše laktační poradkyně Vás to naučí poznat a budete si 100% jistá.

Není potřebné miminko vážit před a po kojení. Naopak jde o nepřesnou metodu zjištění příjmu mateřského mléka.

Pomoci miminku získat mléko z prsu

Příprava na kojení, laktační poradkyně, pomoc s kojením

Můžete správnou polohou a přisátím miminka – brada v prsu, nos od prsu, bradavka je v ústech chráněná a nebolí – a také stlačováním prsu.

Funguje to jednoduše, ale jde o velmi efektivní prostředek pro podporu tvorby mléka a zvýšení příjmu mléka na straně miminka.

Společný spánek

Děti jsou velmi zranitelné a cítí se v bezpečí, když jsou u vás. Když spolu budete spát kůže na kůži, podpoříte tak životní funkce miminka – teplotu, dech, srdeční rytmus aj. a miminko se bude chovat tak, jak je pro něj přirozené – bude se budit a projevovat zájem o kojení.

Toto chování můžeme u dětí, které spí oddělené od rodiče často přehlédnout, miminko svou touhu po kojení může zaspat a je z toho kolotoč dlouhého spánku, který není pro miminko ani kojení a vaše prsa úplně vhodný.

Když se nepřisává

Tato situace může nastat z důvodu náročného porodu, podání medikace u porodu apod., ale i po naprosto krásném porodu.
Pokud se miminko nepřisává, je důležité zahájit odstříkávání ideálně do oné hodiny po porodu – ručně většinou úplně stačí.

Odstříkáváme 8x denně po dobu 20 minut z jednoho prsu z toho minimálně jednou v noci, dle doporučení WHO. Tato frekvence má potenciál povzbudit a udržet laktaci tak, aby miminko mohlo získávat dostatek mateřského mléka.

Nebojte se, když odstříkáte minimum, mlíčka v začátku není až tak moc a důležitý je stimul pro prso. Pokud máte pochybnosti, raději hned kontaktujte svou laktační poradkyni, která vám poradí, jak na to.

Pokud se miminko nepřisává déle, dobré je kombinovat ruční odstříkání a odsávání s odsávačkou – dle studií má tato kombinace nejlepší výsledky.

Mlíčko podáváme u nepřisávajících se miminek ideálně kalíškem – ten totiž nemate miminko a nemá tak potenciál kazit přisátí, jako například lahev, dokrm stříkačkou, po prstu či kojení přes kloboučky.
Chce to jen cvik, ale je to velmi snadné a efektivní a navíc nepotřebujete žádné speciální pomůcky.

Mějte kontakt na svou laktační poradkyni

Už v těhotenství si zjistěte kontakt na laktační poradkyni ve vašem okolí, abyste nemusela při potížích dlouho hledat. Můžete nás kontaktovat už před porodem s tím, že se ozvete, až se miminko narodí a / nebo absolvovat předporodní přípravu na kojení nebo kvalitní předporodní kurz.

Je nás málo a býváme hodně vytížené.

Kontaktujte proto svou laktační poradkyni vždy raději dříve než později. Z malého problému se může stát poměrně rychle problém, který se pak zbytečně těžce řeší.

Žádné náhražky prsu!

Při řešení problémů s kojením nemají tyto prostředky své místo, protože prokazatelně velmi vážně poškozují kojení, příjem mléka i zdraví matky (zvýšené riziko poranění bradavek, zánětu atd.).

Takže nevěřte, že vaše problémy s kojením / nepřisávající se miminko vyřeší kloboučky, na uklidnění musíte mít dudlík už jako povinnou výbavu do porodnice a když miminko nepřibírá, jediná možnost dokrmu je lahvička nebo stříkačkou po prstu.

Bohužel to tak vůbec není a naopak, tyhle možnosti kojení velmi poškozují.

Setkáte-li se v nemocnici nebo u lékaře, obraťte se na svou profesionální LP z MAMILA o.z., která Vám potíže s kojením pomůže opravdu a efektivně řešit.

Napadá vás ještě, jak podpořit kojení v začátku? Napište své tipy do komentářů a podpořte ostatní maminky v kojení.

Tagy:
Komentáře