Porod v době koronaviru není snadný asi pro nikoho. Ženy hledají možnosti, jak porodit s partnerem a vybraným doprovodem – dulou nebo porodní asistentkou, když jim to v porodnicích často nedovolí. Jednou z těchto možností je i porod bez asistence zdravotníka.
Jasně je to varianta, která má svá rizika a tenhle článek určitě neříká „šup, všichni rodit sami doma!“
Jasně, porod doma s vlastní porodní asistentkou je podle odborných doporučení nejbezpečnější volbou ze všech možností, pro nízkorizikové rodičky.
Přiznejme si ale, že neasistovaný porod je něco, co část žen chce, nebo o něm alespoň uvažuje a tím, že jim to zakážeme se slovy „Bez zdravotníků bych já a moje dítě byla dávno mrtvá a jsi úplná krá.a, když chceš takhle riskovat!“, jak vidím často v diskuzích na (a)sociálních sítích, se jejich rozhodnutí nezmění.
Porod bez asistence není „nejvyšší meta“ ani „nezodpovědnost“. Je to prostě způsob porodu, který tady vždy byl a vždy bude.
I ženy, které u porodu mít zdravotníka nechtějí si zaslouží informace a podporu.
Sama jsem před porodem třetí dcerky v roce 2017 tyhle informace hledala a nenašla. Proto tohle shrnutí v kostce, pro ty, které si chtějí zvolit neasistovaný porod.
Na začátek je ale třeba vědět, že:
To platí jak pro porod doma, v porodnici, bez asistence a obecně. Strach, který člověka ovlivňuje a neumožňuje mu myslet úplně střízlivě je něco, co nemá u porodu, který má běžet hladce, co dělat.
Jde ho řešit třeba s pomocí mindfulness – všímavosti zaměřené do sebe, nebo rychlé a funkční terapie PSYCH-K®.
Pokud chcete rodit bez asistence hlavně proto, že se bojíte, že u porodu nebude moci být partner, budete muset dýchat v roušce atd. je dobré podívat se, jestli jste si svou volbou opravdu jistá.
Nemusíte se stát laickou porodní asistentkou, abyste mohla rodit doma. Je ale třeba převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí.
Hodně žen začne číst knihy, aby našly odpovědi na své otázky. V češtině toho moc není, ale dobré jsou třeba
Někdo si rád zajde na kurz první pomoci, probere tuhle volbu se svojí PA nebo dulou.
Každá žena má vždy něco, z čeho má konkrétně největší obavy. Někdo studuje problematiku natržení, někdo krvácení, někdo, co dělat s placentou atd.
Obecné informace o tom, co je u porodu normální a co už ne je asi fajn mít, ale já věřím, že pokud je žena hlavně ve svém středu, najde své obavy, touhy a jejich kořeny, pracuje se strachem a má podporu v partnerovi, jde to samo.
Tohle se učíme na kurzech Mindfulness pro porod a rodičovství >>>
Sama jsem neasistovaně rodila jen s mužem a ze své praxe duly doprovázející k neasistovaným porodům a docházející po porodu k ženám, které takto porodily úplně samy to vidím pokaždé.
Porod není o informacích, ale o důvěře v proces, své tělo a dítě.
Naslouchání pocitů a instinktů spíše než slepé následování toho, co jsem si vysnila.
Tak dokážu s pokorou přijmout vše, co se u porodu stane, i když se připravím třeba na porod bez asistence a budu muset odjet do porodnice.
Kromě té klidné mysli a chápavého a podporujícího partnera, případně duly je tady pár věcí, které se můžou hodit.
A samozřejmě nezapomeňte mít číslo na porodní asistentku a nemocnici ideálně uložené v telefonu na prvním místě i v telefonu partnera.
Na závěr bych chtěla zopakovat, že tohle není nabádání k tomu, aby ženy, které se bojí rodit v porodnici rodily samy bez porodní asistentky.
Ale ženy, které tuto variantu řeší, nemají moc podpory a často se vrhají do neznáma, protože „není správné, ženy navádět k porodům doma bez asistence“.
Dostaly jste jen praktický návod na to, jak zvážit porod bez asistence i seznam věcí, které by se mohly hodit.
To, jak se rozhodnete, je plně na vás. Své dítě jste si stvořili sami a věřím, že se dokážete i sami rozhodnout, kde jej přivedete na svět.
Díky tedy za respekt k volbě jednotlivce.
Máte tipy, co by si ženy měly ještě k takovému porodu vzít?
Napište je do komentářů pod článek >>>