Odtok plodové vody perspektivou bylinkové duly

Známe to všichni – „Praskla mi voda!“ ohlášení, které zvěstuje blížící se porod v každém pořádném nejen americkém filmu. Jak to ale je ve skutečnosti?

Odtok plodové vody bývá součástí rozebíhajícího se porodu.  Někdy se však stane, že plodová voda odteče a několik hodin se nic neděje. To budoucí maminku občas znejistí a protože informovanost je základ klidu, podíváme se spolu na tohle téma blíž a v druhé půlce článku získáte praktické nejen bylinkové tipy.

My se budeme zabývat primárně variantou odtoku plodové vody v termínu tj. 38. – 42. týden těhotenství, nicméně jako podpůrnou terapii můžeme následující protokol využít i u situací, kdy plodová voda odteče před termínem porodu tj. před 37. týdnem těhotenství (PROM – premature rupture of membranes).

Něco málo o plodové vodě

Plodová voda miminko chrání, umožňuje mu pohyb, tlumí nárazy a chrání tak před traumaty z venčí, chrání placentu před útlakem miminkem, podporuje krevní cirkulaci a mnoho dalšího.

Zhruba do 38. týdne těhotenství množství plodové vody přibývá až k objemu cca 1 litr a dále do termínu porodu fyziologicky klesá na průměrných 700 ml u samotného porodu.

Věděli jste, že plodovou vodu si miminko vlastně samo vyrábí – recykluje? Ano, je to tak – miminko jí v bříšku polyká, tráví a následně vylučuje jako moč. Během 24 hodin se obnoví 30-50% objemu plodové vody.
Tím, že si miminko vodu samo dotváří, nestane se, že by se miminko narodilo úplně „na suchu“.

Když voda praskne

Při samovolném odtoku plodové vody oteče vždy jen část plodové vody.

Jak to vypadá?

 1. Voda praskne jako v americkém filmu – najednou se vylije velké množství vody. Tohle se ale tak často na začátek porodu neděje a i potom bývá únik vody postupnější.
 2. Voda odtéká postupně – obvyklejší scénář. Může se stát, že si zprvu nejste jistá, jestli jste se jenom nepočůrala. Někdy voda odtéká postupně pomaloučku, že vám to postupem času bude jasné a to zejména při změně polohy, postavení se atd. Občas se stane, že odteče jenom kousíček a pak už nic.
  Proč se to stává?
  Mohlo se stát, že v dolní části vaku se udělala trhlinka, troška vody otekla a následně miminko svou hlavičkou trhlinku vlastně utěsnilo. Také je dobré zmínit, že se nachází ve dvou plodových obalech – amnion a chorion. Někdy se poruší jen vnější plodový obal a i to může být situace, kdy vyteče jen troška plodové vody.

Plodové obaly mají schopnost se znovu zacelit, i když na to nelze spoléhat při předčasné ruptuře plodových obalů a je nutné v takové chvíli navštívit lékaře zejména při známkách krvácení apod.

Zdravá plodová voda je čirá, narůžovělá, nažloutlá, je to individuální, ale neměla by být nazelenalá či s větším množstvím krve. Špinění či nitky krve bývají v pořádku. Při nejistotě je vždy na místě kontaktovat lékaře či porodní asistentku.

Je třeba zmínit, že jsou ženy, které porodily i za několik týdnů po odtoku plodové vody. Může se stát, že se plodové obaly zacelí, ale také, že plodová voda postupně odtéká. Mám klientku, která ustála nátlak lékařů a tuto situaci zvládla v pohodě doma a miminko se narodilo až za 10 dní potvrzeném odtoku plodové vody – v naprostém pořádku.

Jsou ale také ženy, které se doma necítí bezpečně a potřebují do nemocnice – to je v pořádku! V těhotenství i u porodu je váš pocit bezpečí jedním z nejdůležitějších bodů pro harmonický porod. Pro každou z nás, u každého těhotenství, v každé chvíli to znamená něco jiného.

Standardně není odtok plodové vody v termínu (38. – 42. tt) důvodem k hospitalizaci ženy. Odtok plodové vody nemusí znamenat začátek porodu v řádu minut, či dokonce hodin, jak si někdy ženy myslí. Proto se doporučuje vyčkat v klidu doma a nechat tak porod rozeběhnout přirozeně. V porodnici většinou k porodu přijímají ženy, které jsou otevřené na 2-4 cm v závislosti na dalším nálezu a situaci.

Základní postup při odtoku plodové vody

 1. Doporučuje se NEVYŠETŘOVAT vaginálně! Resp. omezit vaginální vyšetření na nezbytně nutné minimum. Hrozí zde totiž zvýšené riziko infekce, protože jak jsme si již vysvětlili, plodová voda miminko chrání a pokud jsou plodové obaly narušené, voda se může infikovat poměrně snadno.
  Rukavice, kterými se provádí vaginální vyšetření NEJSOU STERILNÍ – jsou uloženy po desítkách v krabičce podobné té na papírové kapesníčky a slouží k ochraně zdravotníka, ne vás! Sterilní rukavice jsou v obalu, baleny sterilně a samostatně.
  Na toto bezpečnostní opatření pro matku i dítě se ovšem v českých porodnicích nedbá téměř vůbec.
  „Menší zlo“ by mělo být samovyšetření – tedy když se vyšetřujete vy sama, protože bakterie, kterými jste kolonizována, vaše tělo/pochva zná, ale studie na to nejsou, takže těžko říct.
 2. Zákaz sexu a zavádění čehokoliv dovnitř. To znamená, že pokud voda začne odtékat a porod se nerozebíhá, rozhodně nemůžete k popohnání porodu využít možnost milování s partnerem a účinků prostaglandinů ve spermatu.
 3. Po toaletě se doporučuje osprchovat se spíše než utírat toaletním papírem – zejména pokud na něj už sahalo x lidí v porodnici.

Pomoc z přírody

O bylinkách vhodných v těhotenství a formách jejich užívání jsem psala v ebooku Bylinky pro těhotenství, porod a šestinedělí.

My se podíváme na konkrétní možnosti pro tento případ:

 • Vyšší dávky vitamínu C a E mohou pomoci preventivně proti infekci a riziku krvácení a také se předpokládá, že mohou být nápomocny při znovuzacelení trhlinek v plodových obalech při PROM.
 • Oplachy po toaletě s 1% roztokem mořské soli ke kterému přidáme éterický olej levandule a / nebo teatree.
 • Lichořeřišnice, grepové jadérko či echinacea ve formě tinktury v dávkování cca 10 kapek 3x denně fungují preventivně proti infekci díky účinku na imunitu a nejen protibakteriálnímu působení.
 • Kopřiva může výborně pomoci jak s prevencí infekce, tak při potřebě znovu zacelit plodové obaly při předčasné ruptuře. Marisa Alcalá ji takto využívá a naše porodní babičky ji používaly taktéž. Řadí se totiž mezi přírodní antibiotika. Listy obsahují až 1% chlorofylu, který má silně hojivé a proti-infekční účinky, ale na pomoc přichází až 10% minerálních látek, které jsou v kopřivě procentuálně zastoupeny a mezi než patří například železo, draslík, hořčík a vápník, ale také další důležité látky včetně vitamínu B6.Abychom z kopřivy získaly především minerální látky běžný čaj – nálev však nestačí. Svým klientkám s úspěchem doporučuji formu výživného bylinkového nálevu, který pomůže dostat z byliny maximum výživných složek – minerálních látek, které tělo těhotné ženy potřebuje zejména. Slouží tak nejen jako podpora u odtoku plodové vody, ale také při chudokrevnosti, jako prevence poporodního krvácení aj.
  Má učitelka Susun Weed doporučuje popíjet nálev ze směsi kopřivy, kostivalu a fialky pro znovu zacelení plodových obalů u PROM.
 • Valašské porodní babičky v naší tradici užívaly v podobných situacích například čaj z kopřivy, jitrocele, kostivalu a měsíčku, který sloužil i jako prostředek k omývání po toaletě.
 • Pro zklidnění psychiky můžeme sáhnout po odvaru z levandule (pozor na ženy s nízkým tlakem!), meduňky smíchané s kopřivou.
 • Pokud žena potřebuje dodat sebedůvěru a myslet na něco pozitivního, pomůže nám aromaterapie – například levandule, citron, pomeranč, bergamot, geranium a růže. Jak ve formě hydrolátů, tak naředěné do rozprašovače či jako masážní olejíček na pulsní body.
 • Samozřejmostí je dostatečný příjem tekutin, který je spojován s množstvím plodové vody – ideálně čistá voda, případně čaj – doporučuji kopřivu a maliník, případně zmíněný výživný bylinkový nálev. Je možné přidat pár kapek citrónové šťávy i přisladit ideálně medem.
U porodu do vody

je to trošku jinak – tam platí v obecnosti zlaté pravidlo „řešením znečištění je ředění“ (the solution to pollution is dilution, jak říká má učitelka a propagátorka porodů do vody Barbara Harper, díky níž jsem získala vzdělání potřebné k bezpečnému provázení u porodů do vody. Takže koupání není u odtoku plodové vody kontraindikováno, ale na toto téma bude samostatný článek.

Je to v pořádku

Pokud plodová voda odteče, čípek dostává díky ve vodě obsaženému oxytocinu informaci, že se porod blíží a tak může děloha začít pracovat. Odtok plodové vody je průvodním znakem velké části porodů a věřím, že příroda nevymyslela pro dítě něco nebezpečného, ale naše těla ví, co dělají.

Pokud je vše v pořádku a nic se neděje, důvěřujte svému miminku, že ví, kdy a jak se chce narodit. Vypustilo si bazének z nějakého důvodu a vše je tak, jak má být. Pravidelná děložní činnost vedoucí k porodu nastupuje občas později od prasknutí plodových obalů, to jen v českých porodnicích na to mají tabulky a i u nás je to od 8 do 24 hodin.

V zahraničí v porodnici vyčkávají 48 i 72 hodin bez rutinního „profylaktického“ podávání antibiotik, která mají zabránit riziku infekce. Když se doporučená doba k podání antibiotik tak liší, jak si tedy můžeme být jistí, že je jejich užití v určitou dobu už skutečně indikováno?

Podání antibiotik je velký zásah do organismu miminka, které bude po porodu teprve osidlovat svá střeva potřebnou mikroflórou, jež buduje celý jeho imunitní systém.

Věřím, že jiná ne tak agresivní preventivní opatření v čele s vaginálním nevyšetřováním mohou pomoci minimálně stejně dobře.

A vám všem přeji krásný porod ať už miminko vypustí vodu předem či nikoliv.

Jana Urbánková

 

 

 

Autorka není zdravotník a nepřebírá žádnou zodpovědnost za interpretaci čtenářů. V případě pochybností vždy kontaktujte svého lékaře či porodní asistentku.

Komentáře