Poporodní rituál

Nádherný čas, kterým žena – zrozená Matka – uctí své tělo za dar zrození, zpracuje zážitky z porodu a vstupuje jako Matka do nového života, který nebude již nikdy stejný jako předtím.

Během těhotenství a porodu se žena soustřeďuje na otevírání – fyzicky i psychicky – a tento stav je po porodu třeba opět uzavřít, abychom nastolili Harmonii Ženy pro její zdraví, spokojenost a vitalitu.

Tak jako předporodní rituál, je i ten poporodní jedním z nejsilnějších přechodových rituálů v životě ženy. 

Rodí se žena – Matka. 

Zavíráme pomyslnou bránu za životem před dítětem, za těhotenstvím i porodem, protože to vše je již minulostí, žijeme teď a často naprosto jinak, než předtím.

Odkud pochází?

Poslední dobou čteme o mexických, latinsko-amerických či inovovaných ruských rituálech uzavírání porodu, či zavinování, máme ale i my své tradice?

Samozřejmě! Tradice a způsob péče o tělo a hlavně duši ženy je stále živ v nás, jen díky křesťanství, stěhování do měst a komunismu se naše střípky cesty ke Kořenům hledají hůře. Ale jsou tady jako maličké hvězdičky, jen se podívat a jít 😉

A když nemáte přístup ke tradicím vaší rodiny či někoho blízkého? Vytvořte si vlastní!

Vždyť rituál je něco, co pomůže vám a ostatním ženám k prožití toho, co se stalo, co se děje a připravit se na to, co se bude dít.

Vždycky říkám, že kdybychom více žili tak, jako naši předkové, více ctili Přírodu a její koloběh a častěji se zastavovali a slavili rituály, měli by psychologové, psychiatři i ostatní lékaři mnohem méně práce 😉


Rituál je totiž jakási forma psychohygieny
Nemusí to být rovnou hopsání kolem ohně za zvuku šamanských bubnů a vůně vykuřovadel, i když proč ne, že ano 😉 ?

Podstatou rituálu pro moderní ženu je to, že se plně věnuje procesu, který se nyní děje v jejím těle i duši.

A poporodní období je dobou obrovských změn!

 • Orgány se vracejí na své místo
 • Děloha se zmenšuje na původní velikost – zavinování dělohy
 • Mění se obsah tekutin v těle matky – krev, voda
 • Dochází k hormonálním změnám
 • Kompletně se mění denní režim
 • Vztah partnerů se posouvá do roviny – partneři, milenci + rodiče
 • Žena se stává Matkou

A mnohé další, u každé ženy jiné a přece tolik podobné.

Ve všech tradicích napříč světadíly věřili, že období šestinedělí je posvátné. Bylo zásadní opečovat matku a vzdát jí hold za to, že porodila dítě, za to že udržuje rod a díky ní pokračuje krevní linie. Žena byla tak cenná, že bylo nepředstavitelné, aby se šestinedělí nevěnovala dostatečná pozornost a stejně tak bylo třeba věnovat se jeho zakončení.

30 dní až 3 měsíce, takový je rozptyl tradičního vnímání období, které různé kultury nazývají jako „poporodní“, které ovšem vždy končí rituálním Úvodem do nového života, do života Matky a také vítání dítěte mezi širší rodinu a komunitu.

V Čechách se tomuto rituálu říkalo doslova Úvod – omytí ženy v rituální koupeli s bylinami, v potoce či ve studánce, pěstění těla i vlasů, napařování u kamen či šití nové košilky s ochrannými symboly, které bylo zakončeno vyprovoděním v průvodu žen do kostela či na svatý vrch, loučení se se starým životem a vítání mezi ostatní ženy – matky, uzavření porodu a všeho předešlého, aby žena vstoupila do nového života plná sil a zdraví a mohla pečovat o své dítě, sebe i rodinu. Věřilo se také, že žena při porodu odchází mimo tento svět a zve duši dítěte, aby přišla na zem a skutečně, žena, která je u porodu nerušená, je vždy doslova „mimo“ a zve své děťátko často i slovně a tak po skončení šestinedělí bylo třeba, aby se cesty mimo tento svět uzavřely a žena nepřicházela o svou energii a byla přítomna tady a teď.

Naše tradice, jsou často velmi podobné s těmi cizokrajnými, což vychází z podstaty věci, že zážitek ze životních událostí se napříč kulturami příliš nemění, mění se jen krajová specifika. Není podstatné, zda máte někoho, kdo pokračuje v nepřerušené tradici, podstatné je, pochopit proces, kterým poporodní období je a svůj rituál připravit na míru potřebám sebe či svých klientek. Osobně jsem studiu nejen poporodních rituálů napříč kontinenty věnovala nespočet času a jsem ráda, že jsem členkou nádherné ženské komunity Sacred Postpartum z USA a jako Mother Roaster tak mohu přinášet ucelené poznatky i do ČR.

Jak tedy takový rituál probíhá?

Předně jde o zážitek na celý život i když trvá třeba „jen“ několik hodin 😉

Dopřát si jej můžete s kamarádkami, či jednou kamarádkou, nebo s ženou, která rituály provází. Osobně provázím ženy z okruhu cca 60 km od Rožnova pod Radhoštěm.

Každý rituál je naprosto jedinečný, žádný není stejný a neexistuje univerzální návod, protože každá jsme jedinečná a máme svůj osobní příběh, který vypráví naše tělo i naše duše. Zde je malá ukázka, jak takový poporodní rituál Zavírání porodu může vypadat.

Představte si to!

K ženě přicházím z rána, kdy už jsou všichni probuzeni a lehce posnídali. Důležité je, že je zde někdo, kdo v případě potřeby pečuje o děťátko – otec, babička atd., aby se žena mohla věnovat jen sama sobě.

V momentě, kdy vejdu do domu se žena stává Princeznou – celý den už nebude dělat nic, tento den pečujeme jen o ní, aby se stala na konci dne královnou – Matkou.

Vařím prohřívací nápoj – bylinkový čaj, nebo husté kakao se zahřívacím kořením – a mezitím si se ženou povídáme. Řeč samozřejmě přichází na těhotenství, porod, partnerství a současný život, často se otevírají i hlubší témata a rozhovor tak zabere podstatnou část dne.

Zásadní je naslouchat, nehodnotit.

Žena se vydává na cestu k sobě skrz labyrint, kterým fyzicky prochází pro uvědomění si procesu a změn, které se v ní udály a dějí.

Klíčovou součástí poporodního rituálu jsou byliny – ať už jako čaj, bylinná koupel, masáž či napářka. Jako bylinářka se specializací na ženské zdraví namíchám ženě nejvhodnější byliny pro dnešní výjimečný den.

Dnešní den je pro ženu prostě wellness na který se nezapomíná 😉 Vůně bylin se line celým domem a uvolňuje všechny smysly, pomáhá ženě ponořit se sama do sebe a užít si přítomnost.

Přistupujeme k jemné masáží s pomocí šátků – tzv. Rebozo masáž a následuje jemná energetická masáž pro ženské zdraví, která pečuje o zdraví ženských orgánů, navrací dělohu na své místo a dodává do pánve spoustu nové energie a pracuje s fyzickými i emočními bloky nejen v oblasti podbřišku.

Pokud je přítomna jizva, je součástí také vědomá a láskyplná péče o jizvu s pomocí speciálních technik jako je energetická masáž, moxování či akupresura.

Celotělová masáž s bylinnými, rýžovými či ovocnými měšci je zakončena jemným peelingem a bylinnou koupelí, kdy žena obklopena nebeskou vůní bylin rozjímá o všem potřebném.

Po koupeli je připraveno posvátné uzavření porodu s pomocí ošetření energetických zámků na těle tak, aby zůstala zachována harmonie a síla v těle i duši. S pomocí tradičních lněných šátků se žena speciálním postupem halí do látky jako se housenka stává kuklou. Pomalu a s úctou, v jejím vlastním tempu. V momentě kdy je žena celá zavinuta tak pevně, jak je jí to příjemné, je ponechána sama sobě a svým zážitkům. Těsné ovinutí dává velmi jasně najevo, kde člověk začíná a kde končí, navádí ženu být jen sama v sobě, zabývat se jen sebou a být si jistá ve svém těle. Se zavinutím přichází často spousta nečekaných emocí, které je třeba pozorovat a nechat jít. Citlivý doporovod iniciátorky rituálu je nutností. 
Po desítkách minut či hodinách přichází na znamení ženy rozvázání. 

Tak jako motýl z kukly, rodí se nová Žena – Matka. Nikdy stejná jako před tím, ovšem s pamětí na vše minulé a s vědomím, že vše co bylo už není, nyní jen ona JE, nová a čistá, zrozená.

 Korunuji Matku připraveným věnečkem z květů, muž jí daruje krásný šperk či jiný hodnotný a trvalý dar a její matka, pokud je přítomna, také. Žena se převléká do nového oděvu, který je zde na znamení oslavy nových počátků. Starý oděv, ve kterém rituál začínal se může spálit či vyhodit jako obětina s vědomím úplného odochodu přechozího života.

Po rituálu je žena často tak „vláčná“ že ráda uzná, že dnešní den opravdu nebude dělat nic 🙂 Krásný začátek skvělého návyku vědomé péče o sebe sama 😉 ! 
Uvařím relaxační čaj a lehce stravitelnou energeticky vyváženou polévku pro posilnění.

Nezpomínáme na posvátnou péči o bříško v podobě zpevňující a pečující pasty z bylin mnou speciálně připravenou pro tuto příležitost a následné zavinutí bříška do šátků. Žena si může vybrat jak klasický zavinovací šátek – pintu či zavinutí asijskou technikou s 15m šátkem bez uzlů či s uzly – vázání bengkung.

V následujících dnech či týdnech se mohou objevit různé zážitky z uzavírání porodu. Některým ženám se znovu spustí očistky, protože děloha dostala dost energie, kterou předtím neměla a potřebuje se také zbavit všeho starého. Některé ženy začne upozorňovat jizva, že je zde a je třeba jí věnovat vědomou pozornost, za kterou poděkuje krásným a rychlým hojením.

Je třeba o sebe pečovat, hodně pít, třeba posilující výživné bylinkové nálevy a jíst lehká snadno stravitelná jídla jako například silný vývar s kořenem pampelišky a lopuchu. Samozřejmě hlavně odpočívat 😉

A tělo jako i duše jsou připraveny na život Matky.

Láká vás představa poporodního rituálu?
Nebo jste jej zažily?

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

S láskou
Jana

Zdroje: 

 • Zuo Yuezi: An American Mother’s Guide to Chinese Postpartum Recovery, Guang Ming Whitley, Kai Tsu Easlon
 • The First Forty Days: The Essential Art of Nourishing the New Mother, Heng Ou and Amely Greeven 
 • Lidová strava na Valašsku, Štika Jaroslav, 1980
 • Narození a smrt v české lidové kultuře, Navrátilová Alexandra, 2004
 • https://kolovrat.pohanskaspolecnost.cz/narozeni-ditete-pohanstvi/ (čerpáno 27.4.2018) 
Komentáře