Poporodní vaginální napářka

Tradice péče o ženu v šestinedělí je hluboce zakořeněna po celém světě. Každá kultura má své specifické přístupy k péči o šestinedělku (např. čínské zuo yuezi), které se liší, ale v něčem zůstávají podobné a to je:

1. Klid pro matku a dítě po dobu cca 6 týdnů

2. Zavinování bříška šátkem

3. Použití bylin pro rychlejší rekonvalescence rodidel a celého těla i duše po porodu ve formě vaginální napářky či koupelí.

Vaginální napářka není žádná horká novinka, je to něco, co využívaly ženy po tisíce let. Proto jsou tisíce způsobů jak napářku provádět, jaké byliny použít, jaké propriety k ní potřebujete a podobně. Každá kultura, každá rodina si vytvořila specifické přístupy, tak jako si každá rodina střeží svůj tajný recept na perníčky či bramborový salát 🙂 Byly napsány články a studie na téma poporodní péče napříč kontinenty ze kterých je patrné užití vaginální napářky v šestinedělí jmenujme například Jižní Ameriku, Afriku, Turecko, Haiti, Thajsko.

U nás se vaginální napářka požívala po generace, jen se tomu říkalo bylinná pára, pára, bylinky… Nebylo třeba speciálního vybavení, postačil starý lavor z NDR, dvě prkna a deky Larisa 🙂
Jsem moc ráda, že tradice může žít dále skrze mou práci a další a další ženy si tak mohou vytvářet tradici svou vlastní.
Nebojte se toho, nic na tom není 😉

Jak se připravit na Harmonické Šestinedělí nejen s pomocí bylin se dozvíte v ebooku ZDARMA

Benefity poporodní napářky jsou následující a tradicí ověřené:

 • Rychlejší poporodní hojení – trhlinky, nástřih, hemorhoidy
 • Zkrácení doby očistků – z obvyklých 6 týdnů v průměru na 14 dní, u mě osobně to bylo méně než 14 dní.
 • Zmírnění bolestí při zavinování dělohy
 • Rychlejší zavinutí dělohy – obvykle několik týdnů, s napářkou cca 1 týden
 • Lepší uzavření čípku děložního hrdla – po porodu se většinou neuzavře úplně, s napářkou či při použití bylin, můžete dosáhnout těsnějšího uzavření
 • Předcházení zánětům v oblasti rodidel a v děloze
 • Péče o pánevní dno
 • Potíže s inkontinencí po porodu
 • Potíže se zácpou a větry po porodu – díky prohřátí
 • Péče o pokožku
 • Předcházení problémů s prolapsem vnitřních orgánů
 • Dodání ztraceného tepla a energie po porodu

Je opravdu úžasné, co prosté posezení nad hrncem s bylinkami dokáže, že? 😉

Byla by škoda to nezkusit a tak si pojďmě povědět, jak napářku po porodu provést, abychom mohly čerpat co nejvíce benefitů poporodní bylinné napářky.

Jak poporodní napářku provést?

Vycházet budeme z postupu pro vaginální napářku, který jsem psala zde.
Obecná pravidla zůstávají stejná, jen měníme frekvenci a dobu trvání napářky. Můžeme také přidat antibakteriální složky jako česnek či cibuli.

Připravíme si tedy bylinky – namočíme zhruba 20-30 gr bylin v cca 3-5 litrovém hrnci plném studené vody po dobu cca 10 minut. Výluh následně pod pokličkou přivedeme k varu, prudce provaříme ideálně 1-5 minut dle použitých bylin a je hotovo.

V závislosti na typu bylin můžeme také zvolit trochu jiný postup a to nasypat byliny přímo do vroucí vody, opět přiklopit! A provařit maximálně 5 minut. Obecně stačí 2 minuty, vzhledem k tomu, že do směsí pro poporodní napářku používáme zpravidla jemné listy a květy a jejich účinnost by se zbytečně dlouhým varem vytrácela.
Směs necháme ochladnout tak, aby nám teplota páry vyhovovala při zkoušce na zápěstí – musí být teplá, ale jen tak, aby nám to bylo příjemné. Nenecháváme ochladnout zase zbytečně moc. Časem to vychytáte, věřte mi 😉

Následně se posadíme na připravené sedátko ideálně tak, abyste byly nad hladinou zhruba 20cm. Obalíme se pořádně dekami a v poklidu si vychutnáme čas pro sebe. Můžeme u sebe mít miminko a nakojit, pokud to bude potřeba. Ideální je, pokud vám ho někdo podá a podepře vám ruce, abyste si zbytečně nezatěžovala páteř a nenamáhala svaly, které u napářky potřebujete povolit.
Dopřejte si dostatek tekutin a pijte během vlastního napařování i po něm. Ideální je čaj, třeba bylinkový 🙂

Jak často napářku provádět?

Ideální je každý den po dobu 10-20 minut po dobu 30 dní. Zdá se to hodně, ale uvidíte, že si čas ráda vyšetříte, když pocítíte blahodárné a velmi relaxační účinky napářky 😉 Ale vždy záleží na vás. Benefity napářky na sobě budete pozorovat i pokud budete napařovat jednou týdně, jen nemůžete očkávat až takové účinky jako při denní péči o své lůno.

Od kdy mohu s napařováním po porodu začít?

To záleží na vás. Vždy dejte na své pocity! Naslouchejte svému tělu, kdy si o teplo a obejmutí bylinných par řekne. Někdo napařuje zhruba od 3 dne, někdo až po 14 dnech. Osobně doporučuji počkat minimálně den, dva. To bývá většinou čas, kdy se ženy zotaví natolik, aby mohly v klidu sedět oněch 20 minut a hlavně, kdy si tělo začně říkat o teplo. Uvidíte samy. Nikdy nenechte zastínit svou intuici nějakým článkem ani tím mým ;). Nejdůležitější jste vy!

Vaginální napářka z měsíčku, růže a kontryhele
Vaginální napářka z měsíčku, růže a kontryhele

Jaké bylinky použít a proč?

U nás se používaly zejména níže uvedené byliny, které mají všechny pozitivní vliv na hojení, dodání energie, vyživení ženského principu a podporují zdraví v obasti hráze a najdete je u nás, stačí jen vyjít do přírody.

 • Kopřiva
 • Řebříček
 • Kontryhel
 • Jitrocel
 • Kostival
 • Měsíček
 • Heřmánek
 • Růže
 • Levandule
 • Kokoška pastuší tobolka
 • Máta
 • Dubová kůra
 • Rozmarýn

Z bylin kdysi nedostupných dnes ráda používám také

 • Arniku – hojení, ne ve velkých dávkách
 • Myrhu – antibakteriální, hojivá, pryskyřice tradičně přiřazena ženám

Směs vám mohu osobně namíchat a nebo si můžete zakoupit hotovou směs pro poporodní hojení.

Co když mi napářka „nesedí“?

Navzdory současnému „napářkovému“ boomu napářka opravdu není vhodná pro každou ženu v každé situaci a v citlivém období šestinedělí to platí dvojnásob. Obecně je vždycky nejlepší, pokud dáte na své pocity a nebudete se nutit do něčeho, co vám není příjemné. Některým ženám prostě vlhké teplo po porodu nedělá dobře a raději samy intuitivně vyzkouší sedací koupel.

Pronikněte se mnou do tajů bylinaření na více než 100 stranách této jedinečné knihy

 

Jaké jsou mé osobní zkušenosti s poporodní napářkou?

Začala jsem 3 den po porodu, kdy jsem cítila, že potřebuji doplnit teplo a toužila jsem po vůni bylin, které vždy zaplní celý dům, když si připravuji svou napářku, nebo bylinnou koupel.Před napářkou jsem se snažila uvolnit, promasírovat bříško teplýma rukama, dojít si na toaletu a nechat odejít očistky. Samozřejmě že při napářce očistky budou odcházet, je to logické – teplo, prokrvení, uvolnění. Ale není to nic nežádoucího a je to přirozené. Ničemu to nevadí, nebojte se toho. Očistky jsou fyziologická věc a navzdory tomu, co se u nás předává bohužel i lékařskou veřejností – pokud nedojde k zánětu dělohy či porodních cest, OČISTKY NEJSOU INFEKČNÍ!

Připravila si bylinky vhozením do vroucí vody a provařením tak 2 minuty a nechala je zchladnout.

Uvařila jsem si svůj poporodní čaj, zabalila se do dek. Pustila jsem si relaxační hudbu a užívala si ten pocit vědomé péče o své lůno. Byla to nádherná příležitost, jak poděkovat svému tělu a doslova pohladit bylinami svou yoni za ten nádherný dar Zrození naší dcerky. Představovala jsem si, jak příjemně teplá pára, která tak krásně voněla, proniká do každého póru mé kůže v té oblasti a nechávala se tím vším prostoupit. Bylo to báječně uvolňující! Cítit to teplo, ten klid. Dá se to popsat dost jednoduše – AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAACH 🙂

Jaké jsem pozorovala účinky?

Něco po týdnu začaly ustávat očistky a po 14 dnech skončily úplně. Teplo, které do těla při napářce přišlo, dalo tělu sílu očistit se volně a rychleji. Nezpůsobilo to nějaké velké krvácení, spíše volné. Nedocházelo pak ke špinění, vynechání očistků a pak jejich znovuobjevení – což je časté. Ale netvrdím, že se to nemůže stát i s napářkou. Každá tělo reaguje jinak, každá bylinná směs je jiná a dvě ženy na ní nemusí reagovat stejně.

Cítila jsem jak se moje kůže při napářce uvolňuje, aby se potom mohla napnout.

Neměla jsem takové problémy se zažíváním a zadržováním vody, jako po prvním porodu, kdy jsem napářku neprováděla.

Rychle se mi stáhlo bříško, ale to také kvůli dobrému režimu – netahala jsem nic, ležela jsem, když jsem malou kojila v sedě, podpírala jsem si ruce atd. a také díky zavinování bříška.

U třetího porodu jsem byla bez poranění, ale měla jsem oteklou vulvu a s tím mi napářka krásně pomohla díky hojivému působení bylinek, které jsem si do své směsi namíchala.

No a nakonec, ale ne méně důležitě – napářka také pomohla pořešit poporodní hemoroidy. Ne že by se po těch 3 dětech všechny hned zatáhly, ale alespoň nedocházelo k jejich zanícení a nepříjemnému svědění.

Takže takové jsou mé zkušenosti. V naší bylinářské rodině nejde o nic nového, ale také jsem k jejímu použití po porodu musela najít cestu, protože se o vagínách se prostě nemluví. Kdysi se na nějaké tradice nehrálo a člověk raději nechtěl vybočovat z davu. Ale tak já to mám zjevně naopak 🙂

Budu moc ráda, když vás můj článek nasměřuje k prožití harmonického šestinedělí třeba díky poporodní vaginální napářce.
Za vaše zkušenosti s ní budu moc ráda.

S láskou
Jana Urbánková

Jana Urbánková
Jsem bylinková dula a pomáhám ženám a jejich rodinám na cestě ke krásnému těhotenství, porodu a šestinedělí. Napsala jsem ebook BYLINKY PRO TĚHOTENSTVÍ, POROD A ŠESTINEDĚLÍ >> pro všechny, ženy, které chtějí vzít zdraví do svých rukou s pomocí přírody a ebooky zdarma BYLINY V TĚHOTENSTVÍ >> a HARMONICKÉ ŠESTINEDĚLÍ >>
Komentáře
 • Ebook ZDARMA
 • Nejnovější příspěvky
 • Ebook Bylinky pro těhotenství porod a šestinedělí
 • Štítky
 • Facebook
 • Instagram
  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: There is no connected account for the user 7279551489 Feed will not update.

 • Přihlásit k odběru

  Chci dostávat nové články