Přírodní péče o porodní poranění

Pokud dojde u porodu k poranění, ať už jde o nástřih hráze, přirozené natržení či císařský řez, je třeba o poranění začít s láskou pečovat co nejdříve po porodu.

Můžeme tak zamezit zdlouhavému hojení, minimalizovat riziko zánětu a dalších komplikací.

Porodem všechno teprve začíná. Doma máte malý uzlíček a můžete na něm oči nechat, ale péče o vaše tělo, které mu dalo život by neměla jít od ústraní. Poporodní péče je pro ženy od nepaměti extrémně důležitá.

Od doby, kdy jsem tento článek psala pro svůj druhý web uplynuly 3 roky a poporodní péče se dostává do popředí pomalu ale jistě i u nás.

Přeji každé ženě, aby zažila jemnou péči a harmonické šestinedělí nejen s pomocí bylin. Jak na to, se podíváme v tomto článku.

Kdo je připraven, není překvapen

Opravdu zásadní je, se na šestinedělí připravit. Už jen prosté přemýšlení nad tím, jak to asi bude, až se miminko narodí, nám pomůže naladit se na život po porodu. Najednou zjistíme, co všechno jsme dělaly samy a na nějakou chvíli prostě zvládat nebudeme … a tohle všechno bude na partnerovi, případně mamince/tchýni/babičce a jiné pečující osobě. Takže můžeme začít se sepisováním běžných denních úkonů, kde co je, kde a kdy se vyzvedávají starší sourozenci z kroužků a podobně 🙂 

Podrobně jsem se o přípravě na šestinedělí rozepsala v ebooku Harmonické Šestinedělí, který je pro vás ke stažení zdarma.

Poranění hráze

Je nejčastějším problémem po porodu. Je ideální, když budete mít doma k dispozici bylinky a vše potřebné do zásoby, protože posílat pro tohle na nákup manžela – to mu přece nechcete udělat 🙂 

Na péči o poraněnou hráz jsou ideální bylinky ve formě oplachů – připravíme si silný bylinkový nálev a ten si dáme do lahvičky (ideálně takové, která má aplikátor). Po každé toaletě se omyjeme připraveným nálevem s pomocí žínky. Pokud máme nálev v aplikátoru, můžeme se jím omývat přímo a cítíme-li potřebu, můžeme provést i občasný a jemný výplach pochvy.
Nálev můžeme použít také na porodnické vložky – necháme nasáknout, vyždímáme a vložíme na chvíli do mrazáku (nenecháme zmrznout ;). Studenou vložku přikládáme dle potřeby na bolestivou hráz zejména po šití či ruptuře. Je možné vložku obalit do látky, pokud jste citlivější a přímý dotyk chladu by vám vadil.

Nesmíme zapomenout na staré a dobré sedací koupele. Jejich tajemství znaly už naše babičky a například v Anglii se běžně předepisují ženám po porodu. Jak na jejich přípravu, se dočtete zde. Jsou ideální volbou při péči o poporodní poranění, namožení hráze, péči o pochvu, dělohu i hemoroidy. Jejich výhodou je možnost regulovat teplotu koupele (chladná/studená) na rozdíl od vaginální napářky.
Ta může být skvělou pomocnicí při péči o zdraví a blaho šestinedělky. Jemně působící bylinná pára podpoří hojení a zavinování dělohy. Nicméně je třeba mít určité vybavení či kutilského ducha 🙂 Nedoporučuje se ženám po císařském řezu v období šestinedělí.

Samozřejmě nesmí chybět zmínka o směsi na šicí bylinky tradiční porodní babičky Marisy Alcalá z Kanárských ostrovů. Jak na to, najdete ve videu:

10 bylinek pro šestinedělku

Níže uvádím doporučení na nejčastěji používané byliny v péči o šestinedělku, které se mi jako bylinářce a dule osvědčily v praxi.

Doporučuji používat buď jednu bylinu a nebo maximálně 3-5 bylin v jedné směsi. V bylinné péči rozhodně neplatí „čím více, tím lépe“, ba naopak.

 1. Maliník, který úžasně tonizuje dělohu a pomáhá jí tak vracet se zpět na její původní velikost. 
 2. Řebříček pro jeho schopnost regulovat krvácení a působit na zdraví dělohy. 
 3. Rozmarýn, který působí antisepticky a krásně prohřívá.
 4. Šalvěj, která opět působí proti zánětu, je přiřazena ženám a navrací ztracené teplo. (Dávkujeme menší množství ve směsi).
 5. Měsíček podporuje hojení a přechází zánětům.
 6. Kostival ve formě listu i kořene má úžasné hojivé vlastnosti.
 7. Jitrocel hojení
 8. Heřmánek podpoří hojení také a zároveň jemně harmonizuje psychiku.
 9. Levandule opečuje nejen poranění na těle, ale i na duši.
 10. Kopřiva je univerzální bylina jen pro ženy, která pečuje o celkové zdraví a je proto skvělým základem do vašich směsí.
Kopřiva © Jana Urbánková

Jizvy

Naprosto zásadní je také vědomá péče o jizvu. Vím, že může být ošklivá a bolestivá a kvůli ní si třeba pár dnů i týdnů nesednete. Je ale vaše a bude s vámi už celý život. Neutečete od ní a ona za vaše zranění nemůže. Nepřehlížejte jí!

V ČR se prakticky nevěnuje pozornost péči o jizvu po nástřihu hráze či císařském řezu. Bohužel to však také znamená, že velká většina žen s postupem času přichází do ordinací gynekologů a fyzioterapeutů s problémy s pánevním dnem a často ne jen stresovou inkontinencí, diastázou, bolestí v zádech a pod. Je třeba o tomto problému hovořit, ale hlavně mu předcházet.

Jde to jednoduše. 

Když už jizvu máte, pečujte o ní od prvních dnů. Dopřejte si každý den minutku nebo dvě pro svou jizvu. 

 • Dotýkejte se jí – v prvních dnech přes krytí, přes deku, látku, oblečení .. důležitý je vědomý dotyk. 
 • Pečujte s pomocí bylin – hojivé bylinky mohou krásně pomoci také s pěkným zahojením jizvy. Pečujte o ní ve formě oplachů a obkladů. Použít můžete také šicí bylinky.
 • Masírujte – jemně a vědomě. Není třeba jít do hloubky, buďte k sobě laskavá. Použít můžete třeba šípkový nebo třezalkový olej, který je výborný pro péči o jizvy. Ricinový olej poslouží také skvěle.
 • Větrejte – nezapomeňte jizvu vystavovat co nejvíce vzduchu, abyste podpořila přirozené hojivé procesy.

Pokud zařadíte tyto jednoduché kroky do každého dne, vaše tělo vám poděkuje a vaše jizva bude krásně zhojená, pružná a nebude vám později dělat problémy. 

Pozornost za to stojí.

Více najdete v mé e-knize

V pokračování tohoto seriálu si povíme něco o bylinkách pro zdravou laktaci – jak laktaci podpořit, ale i snížit, jak pečovat o zdravá prsa při kojení a předcházet tak potížím.

Jana Urbánková
Jsem bylinková dula a pomáhám ženám a jejich rodinám na cestě ke krásnému těhotenství, porodu a šestinedělí. Napsala jsem ebook BYLINKY PRO TĚHOTENSTVÍ, POROD A ŠESTINEDĚLÍ >> pro všechny, ženy, které chtějí vzít zdraví do svých rukou s pomocí přírody a ebooky zdarma BYLINY V TĚHOTENSTVÍ >> a HARMONICKÉ ŠESTINEDĚLÍ >>
Komentáře
 • Ebook ZDARMA
 • Nejnovější příspěvky
 • Ebook Bylinky pro těhotenství porod a šestinedělí
 • Štítky
 • Facebook
 • Instagram
 • Přihlásit k odběru

  Chci dostávat nové články