Jak se rychle zahojit po porodu pomocí bylinek

Porodem všechno teprve začíná. Doma máte malý uzlíček a můžete na něm oči nechat, ale vy jste celá bolavá a jizva se ne a ne zahojit.

Po přečtení tohoto článku budete hned vědět, kdy sáhnout po měsíčku nebo levanduli a jak začít pečovat o vaší jizvu ještě dnes, aby vám nedělala potíže a vy se cítila skvěle a mohla si užívat chvíle s miminkem.

Článek je delší, abyste se dozvěděly opravdu vše nejdůležitější, ale taky rozdělený do přehledných kapitol, abyste si našly jen to, co hledáte, takže si uvařte dobrý čaj a pusťte se do čtení 😉

Začněte o jizvu pečovat ještě dnes

Pokud dojde u porodu k poranění, ať už jde o nástřih hráze, přirozené natržení či císařský řez, je třeba o se o poranění začít starat ihned.

Můžeme tak:

 • zamezit zdlouhavému hojení
 • snížit bolestivost
 • minimalizovat riziko zánětu
 • zlepšit průběh hojení i vzhled jizvy

Dopřejte si jemnou péči s pomocí bylin a prožijte harmonické šestinedělí.

Pojďme se podívat jak na to.

Kdo je připraven, není překvapen

Povím vám jedno tajemství dobrého hojení.

Je to vaše pohoda a tak má opravdu význam to, jestli vstáváte unavená, s kruhy pod očima a k tomu máte před sebou celodenní maraton péče o domácnost, žehlení 2 košů na prádlo – protože manžel potřebuje ty košile, že jo – a do toho je třeba napsat úkoly s dětmi.

Opravdu zásadní tedy je, se na šestinedělí připravit.

Podrobně jsem se o přípravě na šestinedělí rozepsala v ebooku Harmonické Šestinedělí, který je pro vás ke stažení zdarma.

Poranění hráze

Je nejčastějším problémem po porodu, který vás může celkem slušně potrápit. Víte, že ovlivňuje dokonce i kojení? Proč? No protože, když si prakticky nemůžete sednout, kojí se vám celkem špatně.

Pojďme se spolu podívat na to, co můžete dělat proto, aby se případné poranění zahojilo co nejrychleji, hezky a ideálně bez bolesti či svědění.

Je ideální, když budete mít doma k dispozici bylinky a vše potřebné do zásoby, protože posílat pro tohle na nákup manžela – to mu přece nechcete udělat 🙂 

Jak na to?

Na péči o poraněnou hráz jsou perfektní bylinky ve formě oplachů – připravíme si silný bylinkový nálev a ten si dáme do lahvičky (ideálně takové, která má aplikátor).

Po každé toaletě se omyjeme připraveným nálevem s pomocí žínky. Pokud máme nálev v aplikátoru, můžeme se jím omývat přímo a cítíme-li potřebu, můžeme provést i občasný a jemný výplach pochvy.

Můj chladivý tip pro okamžitou úlevu

Pokud cítíte nepříjemný otok nebo svědění, můžete zkusit chladit, ale POZOR nedoporučuji nějak dlouho a často, abyste zbytečně neprodloužily dobu hojení.
Berte chlazení spíše jako takovou akutní záchranu.

Nálev můžeme použít také na porodnické vložky – necháme nasáknout, vyždímáme a vložíme na chvíli do mrazáku (nenecháme zmrznout ;). Studenou vložku přikládáme dle potřeby na bolestivou hráz zejména po šití či ruptuře. Je možné vložku obalit do látky, pokud jste citlivější a přímý dotyk chladu by vám vadil.

Sedací koupele – hit našich babiček

Kdo by je neznal alespoň z povídání. Jsou jednoduché, dostupné pro každého, příjemné a hlavně účinné.

Věděly jste, že se běžně předepisují třeba v Anglii jako součást poporodní péče a jsou zakoupení v lékárnách?

Jsou ideální když řešíte:

 • poporodní poranění,
 • namožení hráze,
 • péči o pochvu a dělohu
 • hemoroidy.

Jejich výhodou je možnost regulovat teplotu koupele (chladná/studená) na rozdíl od vaginální napářky.

Vaginální bylinná napářka

Nádherně voňavá pára z bylinek dokáže jemně a účinně pečovat i o vaše poranění. Možná budete patřit mezi ženy, které si po porodu rády dopřávají napářku.

Napářka je jednoduchá a opravdu příjemná metoda péče o poranění, protože zjemňuje, detoxikuje a navrací ztracené teplo.

Začít s ní můžete klidně nějaký 5. den po porodu, protože očistky nevadí.
Nedoporučuje se ale v šestinedělí u žen, které jsou po císařském řezu.

Šicí bylinky – nesmí vám chybět!

Pokud ještě neznáte šicí bylinky, rychle se koukněte na moje video na YouTube (a třeba se přihlaste i k odběru mého kanálu), protože se v něm dozvíte, nejen jak je vyrobit, ale také jak vám můžou pomoci dokonce i s hojením většího poranění bez šití.

Tuhle směs mě naučila porodní babička Marisa Alcalá z Kanárských ostrovů a musím říct, že je to prostě pecka. Ano, možná je to trošku zvláštní, ale věřte mi, je opravdu to funguje!

10 bylinek pro šestinedělku

Připravila jsem pro vás praktický seznam nejčastěji používaných bylinek v péči o šestinedělku, které se mi jako bylinářce a dule osvědčily v praxi.

Doporučuji používat buď jednu bylinu a nebo maximálně 3-5 bylin v jedné směsi. V bylinné péči rozhodně neplatí „čím více, tím lépe“, ba naopak.

 1. Maliník, který úžasně tonizuje dělohu a pomáhá jí tak vracet se zpět na její původní velikost. 
 2. Řebříček pro jeho schopnost regulovat krvácení a působit na zdraví dělohy. 
 3. Rozmarýn, který působí antisepticky a krásně prohřívá.
 4. Šalvěj, která opět působí proti zánětu, je přiřazena ženám a navrací ztracené teplo. (Dávkujeme menší množství ve směsi).
 5. Měsíček podporuje hojení a přechází zánětům.
 6. Kostival ve formě listu i kořene má úžasné hojivé vlastnosti.
 7. Jitrocel hojení
 8. Heřmánek podpoří hojení také a zároveň jemně harmonizuje psychiku.
 9. Levandule opečuje nejen poranění na těle, ale i na duši.
 10. Kopřiva je univerzální bylina jen pro ženy, která pečuje o celkové zdraví a je proto skvělým základem do vašich směsí.
Kopřiva © Jana Urbánková

Jizvy

Vím, že jizva může být ošklivá a bolestivá a kvůli ní si třeba pár dnů i týdnů nesednete. Je ale vaše a bude s vámi už celý život. Neutečete od ní a ona za vaše zranění nemůže. Nepřehlížejte jí!

Vědomou péčí od samého začátku totiž obrovsky snižujete riziko potíží jako:

 • srůsty
 • zdlouhavé hojení
 • nevzhledně zhojenou jizvu – keloidy atd.
 • diastáza
 • bolesti v zádech i jinde
 • potíže s pánevním dnem
 • inkontinence

V ČR se prakticky nevěnuje pozornost péči o jizvu po nástřihu hráze či císařském řezu. Bohužel to však také znamená, že velká většina žen s postupem času přichází do ordinací gynekologů a fyzioterapeutů s těmito potížemi.

Jde to jednoduše. 

Když už jizvu máte, pečujte o ní od prvních dnů. Dopřejte si každý den minutku nebo dvě pro svou jizvu. 

 • Dotýkejte se jí – v prvních dnech přes krytí, přes deku, látku, oblečení .. důležitý je vědomý dotyk. 
 • Pečujte s pomocí bylin – hojivé bylinky mohou krásně pomoci také s pěkným zahojením jizvy. Pečujte o ní ve formě oplachů a obkladů. Použít můžete také šicí bylinky.
 • Masírujte – jemně a vědomě. Není třeba jít do hloubky, buďte k sobě laskavá. Použít můžete třeba šípkový nebo třezalkový olej, který je výborný pro péči o jizvy. Ricinový olej poslouží také skvěle.
 • Větrejte – nezapomeňte jizvu vystavovat co nejvíce vzduchu, abyste podpořila přirozené hojivé procesy.

Pokud zařadíte tyto jednoduché kroky do každého dne, vaše tělo vám poděkuje a vaše jizva bude krásně zhojená, pružná a nebude vám později dělat problémy. 

Pozornost za to stojí.

Bylinková e-kniha pro vás

Chcete se o využití bylinek nejen v šestinedělí dozvědět více?
Napsala jsem pro vás více než 100 stránkovou e-knihu i s bonusy, kde najdete vše, co můžete potřebovat pro bezpečné a účinné využití bylinek pro vaše zdraví a pohodu.

Více najdete v mé e-knize
Komentáře