V klidu a spolu po porodu

Za svou praxi porodní a poporodní duly se setkávám velmi často s tím, že se ženy připravují na porod jako na vrcholný okamžik jejich života, ale na to co se děje po něm už moc ne. Ano, o šestinedělí jako takovém se mluví a píše už více a je to úžasné.

Napsala jsem na toto téma ebook, který si stáhlo už více než 1000 žen
V tomto článku se ale zaměříme na to, co se stane BEZPROSTŘEDNĚ PO PORODU.

Když probírám s klienty jejich přání k porodu, na chvíle po porodu se moc nemyslí. Každý si napíše, že by rád bonding, měření a vážení až po prvních dvou hodinách atd.

Jenže když pak rozebíráme porodní zážitek, narazíme často na právě ty chvíle bezprostředně po porodu, které můžou být ne až tak zalité sluncem.

Pojďme se na to podívat:

Je na světě

Připravovali jste se na předporodních kurzech, s vaší dulou, porodní asistentkou a máte ledacos načteno, takže víte, že je důležité, aby miminko bylo po porodu s vámi tzv. skin to skin – kůže na kůži. Tohle je prostě základní potřeba miminka i maminky. Ví se dokonce, že kontakt kůže na kůži je prospěšný i pro děti nedonošené či jinak vyžadující speciální péči.

Ne všude s tím však umí a chtějí pracovat. Chápu to, mají zaběhnuté nějaké postupy, které dodržují roky, možná i desetiletí a je těžké dát šanci něčemu jinému, „když nám to tak dobře funguje“.

Jenže nemělo by být cílem jen zdravé dítě a matka, ale také to, jaký zážitek si z porodu odnášejí. Ten v nich totiž zůstane na celý život a to už stojí za to, promyslet, nemyslíte?

Tak tedy:

Miminko položí na vaší hruď.

Porodíte, miminko je na světě a pokud nejste nahá, rychle vyhrnujete tričko, abyste si miminko instinktivně položila na nahou hruď.
Jenže vaše košilka je dost dlouhá, vyhrnout jí není jen tak a když jí vyhrnete sroluje se vám velká část látky a utvoří tak bariéru mezi vámi a vaším miminkem.
Proto je dobré na toto myslet a buď se svléknout před tím, než si miminko položíte na sebe a nebo si vzít opravdu až k pasu rozepínací košilku.
Jedna moje klientka si tričko prostě roztrhla, jak moc jí štvalo, že je mezi ní a miminkem látka – i to je řešení 🙂

Ono totiž když máte miminko v náručí, najdou víte, že je to za vámi, tělo tak nějak „vypne“ uvelebíte se někam a už se vám hýbat nechce. Často to ani nejde, protože přijde slabost, svalový třes z únavy apod. Je tedy opravdu dobré, abyste s sebou měli někoho, kdo na toto myslí za vás a pomůže vám svléknout se, či rozepnout před tím, než si miminko položíte.

V porodnici jsou stále tendence pokládat miminko sice na nahou hruď matky, ale v plence/dečce, kterou hodí přes miminko tak, aby byla i mezi vámi dvěma. Pokud si to přejete, je to v pořádku. Pokud chcete využít benefitů kontaktu kůže na kůži, se kterou se pojí také:

  • účinná termoregulace miminka – maminka má ideální teplotu a je tím nejlepší vyhřívacím lůžkem pro své dítě.
  • zvýšená tvorba oxytocinu – hormonu, který pomůže se zavinutím dělohy, zmírňuje poporodní krvácení a podílí se na zahájení laktace.

Miminko dostane na ručičku pulsní oxymetr – zařízení, které snímá úroveň okysličení krve. Protože jde o takový „kolíček“, ke kterému vede kabel, často se stává, že ho miminko sundá a nebo prostě jenom nedoléhá dobře, když se miminko hýbe a tím vycházejí zkreslené výsledky.

Osobně mám zkušenost že téměř všem miminkům snímač nedrží, následně pípá a rodiče jsou z toho vyjukaní. To i ošetřující novorozenecká sestra s klidem praví, že je důležité, že miminko vypadá v pořádku – dýchá, růžoví, má správný tonus svalů atd. – a ne to, co snímá přístroj, který nedrží 😉

Pupečník

Miminko vám podávají na pupečníku, tedy je dobré když vás personál jemně navede, jak se otočit případně uvelebit tak, aby to bylo pohodlné a bezpečné.

Tepající pupečník je zkroucený často až jako telefonní šňůra (my co pamatujeme pevné linky, haha) a tmavý do fialova, protože je plný krve, která tepe k miminku a dodává mu tak po porodu až 1/3! krve, která se nachází v placentě, ale patří miminku.

Pokud je miminko v jakékoliv tísni, je potřeba být stále na placentě a tedy dostatku okysličené krve, zásadní.

V této krvi je zásoba železa až na 6 měsíců, ale také například kmenové buňky potřebné pro zdravý růst dítěte.

Pupečník je vhodné nechat dotepat – není cítit pulsace ani při stlačení pupečníku. Tehdy si budete jisti, že jste miminko nepřipravili o zásobu jeho krve.

Při podvázání se zajistí svorkami či gumičkou na dvou koncích a následně přestřihne. Zákrok není vyloženě bolestivý, nicméně spousta miminek na něj reaguje s nevolí.

Ať si o tom myslíte cokoliv, z mé zkušenosti můžu říct, že když se rodiče na svolení s odstřihnutím od placenty miminka zeptají a vysvětlí mu, co se bude dít, miminko dá jasně najevo, zda počkat, nebo už mohou a pokud dovolí, pak nepláče.

Proč to nezkusit 😉 ?

Placenta

Pro porod placenty jsou potřeba stejné podmínky jako pro samotný porod – tedy klid, šero a teplo. Pokud se k ženě po porodu do pokoje „nastěhuje“ 5 dalších lidí a pod světly na ní koukají, nemá úplně ideální podmínky pro bezpečný porod placenty. Toto je jedna z věcí, které zmiňuje má učitelka Sara Wickham, která se tímto tématem zabývá na vědecké úrovni v Anglii.

Je dobré ženu i miminko po porodu hlídat, ale jde to určitě jinak, než jak je to zvykem dnes ve většině porodnic a to i těch sebealternativnějších.

Michel Odent a jeho žena Liliana Lammers nám na kurzu pro duly v Londýně říkali, že po porodu, pokud vidí, že je vše v pořádku, prostě odcházejí. Nechávají čas matce a miminku, protože to je jejich čas. Jsou samozřejmě přítomni za dveřmi, kdyby cokoliv. Nicméně vypozorovali, že riziko poporodního krvácení a retence placenty má velkou spojitost s tím, jak moc je chvíle bezprostředně po porodu rušná – počet osob, světlo, hluk atd.

Z pohledu duly doprovázející do českých porodnic s nimi nemůžu než souhlasit. Čest světlým výjimkám, ale toto je chvíle na kterou zdravotníci často zapomínají. Intimita u porodu jakoby končila s porozením dítěte.

Tedy běžná praxe: Nabídnutí podání oxytocinu jako prevence poporodního krvácení. Proč je preferováno před prostředím, které podporuje vylučování přirozeného oxytocinu matkou? Určitě je to vhodná volba u žen, které zažily krevní ztrátu v předchozím těhotenství a z jiných medicínských důvodů. Je však třeba vědět, že v momentě kdy dostanete nitrožilně oxytocin, „běží vám čas“ pro porození placenty. Ten je většinou 30 minut od aplikace.

Pokud oxytocin není aplikován, vyčkává se standardně od 30 minut do 2 hodin.

Jestliže si přejete placentu vzít domů, stačí říct a placentu vám dají. V některých porodnicích dokonce ve vlastních nádobách.

Zpracování placenty může být skvělá cesta pro rychlou rekonvalescenci po porodu.

 

Kontrola porodních cest

Pár chvil po tom, co je zajištěno miminko, přikryjí vás oba a ležíte spolu přitulení na lůžku, přichází lékař zkontrolovat případné poranění porodních cest.

Tohle vyšetření JE NEPŘÍJEMNÉ, a proto považuji za důležité ho zmínit, protože vidím, že ženy, které to nečekají, jsou zbytečně nepříjemně překvapeny zejména díky tomu, že lékař obvykle neřekne přesně, co bude dělat (čest výjimkám!)

Spočívá tedy v zavedení zrcadel do pochvy – toto je ta nejvíc nepříjemná část, jde o kovová chladná zrcadla, která vstupují do porodních cest, kudy před pár minutami prošlo celé miminko. Oblast je tedy velmi rozcitlivělá. Ženy obvykle nepopisují bolest, ale říkají, že to nečekaly a že je to takové „tvrdé a nepříjemné“.

Tady pomáhá, když máte vedle sebe partnera, který vás láskyplně chytne za ruku a opět vám pomůže se uvolnit s pomocí hlubokého dechu. A jde to velmi rychle a snadno, uvidíte.

Pokud lékař objeví poranění, které je na šití, aplikuje lokální znecitlivění a začne šít. Pokud počká, než je tkáň skutečně znecitlivěná (nebojte se říct, že vás to ještě bolí!), samotné šití nebolí, jen jaksi táhne a je to takové zvláštní.

Je opět potřeba se hodně uvolnit a nejít proti stehům, aby se nevytvořila ošklivá jizva. Základ je podpora kolem vás, možnost chytit někoho za ruku a společně hluboce dýchat s vědomým uvolněním pánevního dna stejně jako u porodu.

Nebojte, miminko opravdu neupustíte ani při šití. Mateřský instinkt je hodně silný a navíc vaše společná přítomnost vám přináší tolik benefitů včetně produkce endorfinů – hormonů štěstí, které působí jako přirozené opiáty a tedy pomáhá i proti bolesti.

Pokud máte obavy, že byste miminko upustila, může z jedné strany sedět partner, přidržovat miminko a z druhé strany třeba dula nebo porodní asistentka a držet vás za ruku. Mít kolem sebe dva pečovatele je přeci fajn.

Konečně klid

Po těchto procedurách zůstáváte v pokoji sami, když je vše v pořádku.

Většina rodičů konečně vydechne a uvědomí si, co se vlastně stalo – „jsme rodiče!“.

Jsou to nádherné a neopakovatelné chvíle, které jsou pro novou rodinu velmi důležité. Naštěstí většina porodnic již tento čas ctí a nechává nové rodině prostor, pokud máte pochybnosti, zeptejte se, jak to chodí u vás.

Přichází obrovská úleva, radost, ale i různé emoce a tak prostě jen buďte spolu a užívejte si zamilovávání se do miminka, ale většinou i opětovné zamilování do partnera 🙂 Protože být s někým spojen něčím tak nádherným a dokonalým jako je vaše miminko .. to prostě posune váš vztah úplně jinam a zamilování dostane jiný rozměr 😉

Kontroly miminka

Vážení, měření může počkat – miminko nevyroste ani nepřibere, nebojte.

Měření je orientační, již se nenatahují nožičky miminka, které leželo v bříšku skrčené 9 měsíců a nepřetěžuje se tak jeho pohybový aparát.

Můžete si vybrat, zda chcete vitamín K v kapkách a nebo injekčně a zda chcete vykapat očička miminka. O těchto vyšetřeních zase v dalších článcích.

Přesun na šestinedělí

Po cca 2 hodinkách na porodním pokoji se můžete osprchovat za asistence doprovodu či porodní asistentky, zatímco o miminko pečuje partner – ideálně kůže na kůži.

Pokud máte hlad a žízeň určitě můžete pít.

Když přijde čas na přesun na oddělení šestinedělí, můžete využít možnosti přesunu na jezdícím křesle s miminkem v náručí, aby od vás nebylo odděleno ani na chviličku. Tuto možnost využívá většina mých klientek. Další možnost je, že miminko vezme do náručí partner a přenese jej na šestinedělí po vašem boku. I toto běžně zažívám, pokud se maminka cítí nejistě, ale pro rodiče je důležité, aby miminko neleželo samo na vozíčku ani na chvilku.

První kojení

následuje další samostatný článek viz. odkaz.

Věřím, že tento obsáhlejší článek vám alespoň trochu pomůže při přípravě na pohodový start do života jako rodina.

 

Jaké jsou vaše zkušenosti z porodnic?
Máte nějaké tipy pro toto období bezprostředně po porodu?
Podělte se s námi v komentářích.

 

Komentáře