WordPress vs Mioweb

Aneb jak jsem vyhazovala peníze za lenost a to, že jsem věřila, že to nezvládnu sama.

Předem chci říct, že to je jen mé subjektivní hodnocení a obě služby si jistě najdou své odpůrce a fanoušky, mají svá slabá místa a tak 😉 Už jsem fakt vyrostla z doporučování jediné správné možnosti a plivání jedu na něco, co mi nevyhovuje – proto tady najdete střízlivě rozepsané porovnání včetně finanční náročnosti a funkčnosti obou řešení.

To vše z pohledu laika. Takže profiwebaři, vy rovnou zavřete, ať nepláčete 🙂

Začátek se svatou trojicí

Když jsem začala podnikat online na plno, přidala jsem se do kurzu Podnikání z pláže a pořídila si balíček Mioweb / Fapi / SmartEmailing, který byl v kurzu doporučován.

Přišlo mi to fajn jednoduché a všechno to spolu bylo propojitelné, což pro někoho, kdo se v tom celém světě online ztrácí a ještě prochází docela „frkot“ kurzem bylo fakt potřeba.

Procitnutí

Jako první jsem si zrušila SmartEmailing. Ta cena byla prostě totálně přestřelená a to, že je to české je super, ale já umím anglicky a tak jsem si pořádila MailerLite, který má stejnou i lepší funkčnost a je zdarma do 1000 kontaktů (což většině lidem trvá pár let, než dosáhnou).

Pohodlnost

Na Miowebu i Fapi jsem zůstávala i přes to, že mě poslední dva roky hlavně MW dost štval – nelíbila se mi jeho šablonovitost a nulový prostor pro kreativitu a ve chvíli, kdy mi skončil tarif z „plážovky“ zdražil se MW na nějakých 1200 Kč / měsíčně a to prosím s 50% slevou.

Tuhle neskutečnou pálku jsem platila přesně dva roky. DVA ROKY, po které jsem vyhodila téměř 30 000,- z okna jen kvůli své lenosti a taky přesvědčení, že mít web na wordpressu je něco ultra složitého a zvládnu to jen, pokud mi to udělá webař (který ale stojí taky tak od těch 30K).

Když totiž koupíme něco, co se prezentuje jako jednoduché, rychlé a pro technické analfabety, máme pocit, že to ostatní musí být jen pro IT nerdy. Jenže tak to není!

Přechod na WordPress

Když mi MW napsal, že příští měsíc budu platit už 2400,- definitivně jsem se zaktivovala a koupila si hosting na Wedosu (kde mimochodem hostinguje i celý MW) za xxx ročně a přesunula celý web během ani ne měsíce a to totálně na pohodu.

Obnášelo to:

  • Zálohování webu – v mém případě nutnost uložit každou jednu stránku zvlášť, protože MW vám nedovolí si web zálohovat a to je jeden z hlavních důvodů proč už nikdy nikomu šablonové řešení nedoporučím.

    Nikdy nevíš, co se stane, kdy změníš názor a budeš chtít od webu lepší podmínky nebo funkčnost!

    Já měla na webu za ty roky desítky stránek a členských sekcí. Byla to fakt „tuna“ materiálu, kterou kopírovat fakt nechceš. Naštěstí jsem se rozhodla pro totální restart webu a tím se vyhnula nutnosti to všechno nahrávat na nový web znovu, vytvářet tomu šablony a zprovozňovat miliardy formulářů, tlačítek a bůhvíčeho. Kdybych to musela dělat, tak mě na místě klepne, ale MW bych už z principu právě proto dál neplatila ani korunu.

    Já chápu, že to někomu vyhovuje, však jsem na tom byla x let 😉 ale prostě člověk časem změní preference a díky tomu i poskytovatele webového řešení 🙂
  • Změny DNS záznamů – na wedosu je návod a nebo velmi ochotně a opravdu velmi rychle poradí, jak to nastavit, ať už máte web kdekoliv.
  • Přesměrování emailů
  • Výpověď z MW
  • Nainstalování WordPressu na Wedosu – zdarma a na pár kliknutí
  • Nainstalování Elementoru a dalších pluginů.

Jak to šlo?

Až na zdlouhavé kopírování všech stránek, podstránek a členských sekcí i všech odkazů a dokumentů ke stažení a třídění do složek v kompu, to bylo docela dost rychlé.

Jak jsem si vytvořila web?

Podle návodu na YouTube – odkazy jsou nahoře u jednotlivých kroků a tady hodím odkaz pro tvorbu webu a blogu.

Jak dlouho to trvalo?

Dát dohromady šablonu pro blog a web (bez funkčních mailových formulářů) mi trvalo cca 10 hodin.

Potřebovala jsem k tomu nějaké speciální znalosti?

Kromě angličtiny, ne 🙂 Jako na rovinu tyhle věci mi jdou – chápu souvislosti, vidím, co jednotlivé elementy dělají atd., takže mi to asi jde trošku rychleji než někomu, kdo má problém poslat email, ale zvládne to podle mě taky.

Navíc Elementor vypadá dost podobně jako MW – jen je tam asi tak miliarda věcí navíc, která tvoří právě tu flexibilitu designu a funkčnosti, ale může vás na začátku odradit.

Kolik stojí moje řešení webu?

  • Web hosting na rok – já chytla 50% slevu za 998,-
  • Doména cca 150,-/rok
  • Elementor PRO (není nutný pro úplně základní web prezentaci) 1600,-/rok
  • Celkem tedy ročně 2348,- za WordPress
  • Celkem ročně za Mioweb s 50% slevou 14 400,-

Celkový rozdíl mezi MW a je WP je tedy 12 052,-

To za mě fakt nestojí za to, že je to „pohodlné“ a „zvládne to každý“.

Plus WP má navíc tyto výhody:
  • Je opravdu váš – máte k dispozici všechna data, můžete kdykoliv migrovat web na jiný hosting.
  • Dokážete si ho optimalizovat hlavně co se týče dohledatelnosti (SEO) a optimalizace zobrazení na různých zařízeních i rychlosti načítání.
  • Máte k dispozici milion pluginů zdarma, které vytváří funkčnost, o které se MW v základu ani nesnilo.

Takže za mě jedno velké poučení, ale taky samozřejmě vděčnost za to, že jsem se na MW mohla naučit, jak weby psát a řešit.

Teď se těším na novou éru na WP.

A co vy? Kde máte web a jak jste spokojení?

Sdílej

Facebook
WhatsApp

Bude Tě zajímat

Jana Urbánková

Rich Minimalist

Jsem normální máma 3 dětí, která se dělí o své hledání rovnováhy a naplnění v živote.

Od vyhoření k milionům a dosahování a zpět
k tomu, co je opravdu důležité.
#mentalnizdravi #minimalismus #mindfulness

Jana Urbánková

Oblíbené
Ke stažení

This is the heading

Pro inspiraci